Türkiye'de uygulanan işsizlik sigortası'nın fon yönetimi
The fund management of unemployment insurance in Turkey
- Tez No: 219625
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE GÜL BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısmanın amacı Türkiye'de uygulanan issizlik sigortasının fon yönetimini ve fon kaynaklarını temel bazı argümanlar, sayısal veriler ve tablolar kullanarak incelemektir. Ayrıca; Türkiye'deki issizlik sigortası uygulamalarını etkileyen /yönlendiren faktörler de analiz edilerek incelenmistir. Çalısma üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde Sosyal Güvenlik ve işsizlik kavramı incelenmis, Sosyal Güvenlige duyulan ihtiyaç ve Sosyal Güvenlik tarihi ele alınmıs ve kısaca ülkemizdeki Sosyal Güvenlik kurumlarının yapısına deginilmistir. issizlik konusu da, bir takım veriler kullanılarak ayrıntılı bir sekilde açıklanmaya çalısılmıstır. ikinci bölümde issizlik Sigortasına deginilmis, Türkiye'deki işsizlik Sigortası uygulamaları çesitli tablolar kullanılarak ayrıntılı bir sekilde analiz edilmeye çalısılmıstır. Üçüncü bölümde ise işsizlik Sigortası Fonu ve Fon Yönetimi uygulamaları incelenmis, konunun daha iyi anlasılması için çesitli grafik ve tablolar kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze fund management and fund resources of Unemployment Insurance applied in Turkey by using some basic arguments, numerical data and tables. Besides, the factors affecting/directing Unemployment Insurance applications in Turkey are analyzed. The study is specifically composed of three sections. In the first section, Social Security and unemploymet issues are analyzed. The need for Social Security is discussed; history of Social Security and the structure of Social Security institutions are mentioned in this section. Unemployement issue is also explained in detail based on some statistical data. In the second section, the description, the history and the structure of Unemployement Insurance in general are explained and the applications in some developed countries are mentioned. Unemployement and Unemployement Insurance in Turkey are explained. In the third section, Unemployement Insurance Fund and Fund Management in Turkey are analyzed by using some numerical data.