Fracture behaviour of a low-alloy Cr-V steel
Az alaşımlı bir Cr-V çeliğinin kırılma özellikleri
  1. Tez No: 21964
  2. Yazar: RECEP AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SABRİ KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
AZ ALAŞIMLI BİR Cr-V CELİSİNİN KIRILMA ÖZELLİKLERİ ÖZET Esas olarak az alaşımlı bir Cr-U çeliğinin kırılma özelliklerini belirlemek_amacıyla yapılan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konuya kısa bir giriş yapıldıktan sonra ikinci bölümde kırılma mekaniği genel olarak özetlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise çeliklerin kırılma davranışları detaylı bir literatür çalışmasıyla incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar dördüncü bölümde kısaca özetlendikten sonra, beşinci bölümde deney sonuçları verilmiştir. Bu sonuçlar üçüncü bölümde özetlenen literatür bilgileri ışığında irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda ise genel sonuçlar özetlenmiştir. Son elli yıl içinde büyük bir aşama kaydeden kırılma mekaniğinin geliştirdiği en kullanışlı ve en faydalı kavram kırılma tokluğu yada kritik gerilme şiddet faktörüdür. Kırılma tokluğu malzemenin çatlak ilerlemesine karşı gösterdiği direncin ifadesi olup bir malzeme sabitidir. Kırılma tokluğunun ölçümü ile ilgili çeşitli metodlar ve standartlar geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları düzlem deformasyon kırılma tokluğu deneyi (ASMT E 399) ile 3-integralidir. (ASTM E.813). Düzlem deformasyon kırılma tokluğu deneyi aşırı sünek olmayan malzemeler için tavsiye edilen bir yöntem olup sağlıklı bir kırılma tokluğu deneyinin gerçekleştirilebilmesi için bazı şartlar öngörmektedir. Bu şartlardan bir tanesi çatlak boyu ile ilgilidir ve çatlak boyunun, numune enine oranının D.A5-G.55 arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. Çatlak boyu sünek malzemelerin kırılma tokluğu deneylerinde çok büyük bir öneme sahip olup, deney sonuçlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Fakat malzeme gevrekleştikçe çatlak boyunun deney sonuçları üzerine etkisi azalmaktadır. vıSÛMHARY Fracture properties of a lam allay Cr-U steel, containing G.6DC, D.195 Si, 0.87 Mn, 0.027 P, 0.023S, 0.62Cr, 0.1 U (ut.pct) mas investigated in this study. The steel used contained a large amount of globular oxide inclusions. The inclusion size uas in the range of 10-30/nm, but some very large inclusions (^100/Hm) uere also observed. The average austenite grain size uıas about 25 ^vjm lühich corresponds to ASTM grain size No.8. Hardness, tensile, compression, impact and fracture toughness tests uere applied to the material after austenitizing, quenching and tempering at various temperatures betueen 300DC-600°C. A sharp and appreciable increase in CUN-impact energy,fracture toughness, K and ductility mas obtained above the tempering ıc temperature of ^00 C. This uas an expected result, but a paradox betuıeen the results of CUN-impact test and fracture toughness test uas observed. Fracture toughness values of the steel used uere in the range of given in literatüre, although it contains large amounts of oxide inclusions, but CUN impact energy values uere uell belot/j the CUN impact energy values given in the related standard(DIN 17200) far 50CrU4. This paradox betueen fracture toughness, K, and CUN-impact energy mas explained in terms of trie s.tress field araund a crack and a notch and size and spacing of the globular oxide inclusions. The paradox uıas attributed ta the number af inclusions in the plastic zone and/or characteristic distance araund the tip of a crack ör a notch. in this zone, the number of inclusions are high far impact specimens, but lou for fracture toughness specimens uhich resulted in lam CUN impact energy and relatively high fracture toughness. vAZ ALAŞIMLI BİR Cr-V CELİSİNİN KIRILMA ÖZELLİKLERİ ÖZET Esas olarak az alaşımlı bir Cr-U çeliğinin kırılma özelliklerini belirlemek_amacıyla yapılan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konuya kısa bir giriş yapıldıktan sonra ikinci bölümde kırılma mekaniği genel olarak özetlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise çeliklerin kırılma davranışları detaylı bir literatür çalışmasıyla incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar dördüncü bölümde kısaca özetlendikten sonra, beşinci bölümde deney sonuçları verilmiştir. Bu sonuçlar üçüncü bölümde özetlenen literatür bilgileri ışığında irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda ise genel sonuçlar özetlenmiştir. Son elli yıl içinde büyük bir aşama kaydeden kırılma mekaniğinin geliştirdiği en kullanışlı ve en faydalı kavram kırılma tokluğu yada kritik gerilme şiddet faktörüdür. Kırılma tokluğu malzemenin çatlak ilerlemesine karşı gösterdiği direncin ifadesi olup bir malzeme sabitidir. Kırılma tokluğunun ölçümü ile ilgili çeşitli metodlar ve standartlar geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları düzlem deformasyon kırılma tokluğu deneyi (ASMT E 399) ile 3-integralidir. (ASTM E.813). Düzlem deformasyon kırılma tokluğu deneyi aşırı sünek olmayan malzemeler için tavsiye edilen bir yöntem olup sağlıklı bir kırılma tokluğu deneyinin gerçekleştirilebilmesi için bazı şartlar öngörmektedir. Bu şartlardan bir tanesi çatlak boyu ile ilgilidir ve çatlak boyunun, numune enine oranının D.A5-G.55 arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. Çatlak boyu sünek malzemelerin kırılma tokluğu deneylerinde çok büyük bir öneme sahip olup, deney sonuçlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Fakat malzeme gevrekleştikçe çatlak boyunun deney sonuçları üzerine etkisi azalmaktadır. vıSÛMHARY Fracture properties of a lam allay Cr-U steel, containing G.6DC, D.195 Si, 0.87 Mn, 0.027 P, 0.023S, 0.62Cr, 0.1 U (ut.pct) mas investigated in this study. The steel used contained a large amount of globular oxide inclusions. The inclusion size uas in the range of 10-30/nm, but some very large inclusions (^100/Hm) uere also observed. The average austenite grain size uıas about 25 ^vjm lühich corresponds to ASTM grain size No.8. Hardness, tensile, compression, impact and fracture toughness tests uere applied to the material after austenitizing, quenching and tempering at various temperatures betueen 300DC-600°C. A sharp and appreciable increase in CUN-impact energy,fracture toughness, K and ductility mas obtained above the tempering ıc temperature of ^00 C. This uas an expected result, but a paradox betuıeen the results of CUN-impact test and fracture toughness test uas observed. Fracture toughness values of the steel used uere in the range of given in literatüre, although it contains large amounts of oxide inclusions, but CUN impact energy values uere uell belot/j the CUN impact energy values given in the related standard(DIN 17200) far 50CrU4. This paradox betueen fracture toughness, K, and CUN-impact energy mas explained in terms of trie s.tress field araund a crack and a notch and size and spacing of the globular oxide inclusions. The paradox uıas attributed ta the number af inclusions in the plastic zone and/or characteristic distance araund the tip of a crack ör a notch. in this zone, the number of inclusions are high far impact specimens, but lou for fracture toughness specimens uhich resulted in lam CUN impact energy and relatively high fracture toughness. vAZ ALAŞIMLI BİR Cr-V CELİSİNİN KIRILMA ÖZELLİKLERİ ÖZET Esas olarak az alaşımlı bir Cr-U çeliğinin kırılma özelliklerini belirlemek_amacıyla yapılan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konuya kısa bir giriş yapıldıktan sonra ikinci bölümde kırılma mekaniği genel olarak özetlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise çeliklerin kırılma davranışları detaylı bir literatür çalışmasıyla incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar dördüncü bölümde kısaca özetlendikten sonra, beşinci bölümde deney sonuçları verilmiştir. Bu sonuçlar üçüncü bölümde özetlenen literatür bilgileri ışığında irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda ise genel sonuçlar özetlenmiştir. Son elli yıl içinde büyük bir aşama kaydeden kırılma mekaniğinin geliştirdiği en kullanışlı ve en faydalı kavram kırılma tokluğu yada kritik gerilme şiddet faktörüdür. Kırılma tokluğu malzemenin çatlak ilerlemesine karşı gösterdiği direncin ifadesi olup bir malzeme sabitidir. Kırılma tokluğunun ölçümü ile ilgili çeşitli metodlar ve standartlar geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları düzlem deformasyon kırılma tokluğu deneyi (ASMT E 399) ile 3-integralidir. (ASTM E.813). Düzlem deformasyon kırılma tokluğu deneyi aşırı sünek olmayan malzemeler için tavsiye edilen bir yöntem olup sağlıklı bir kırılma tokluğu deneyinin gerçekleştirilebilmesi için bazı şartlar öngörmektedir. Bu şartlardan bir tanesi çatlak boyu ile ilgilidir ve çatlak boyunun, numune enine oranının D.A5-G.55 arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. Çatlak boyu sünek malzemelerin kırılma tokluğu deneylerinde çok büyük bir öneme sahip olup, deney sonuçlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Fakat malzeme gevrekleştikçe çatlak boyunun deney sonuçları üzerine etkisi azalmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
SÛMHARY Fracture properties of a lam allay Cr-U steel, containing G.6DC, D.195 Si, 0.87 Mn, 0.027 P, 0.023S, 0.62Cr, 0.1 U (ut.pct) mas investigated in this study. The steel used contained a large amount of globular oxide inclusions. The inclusion size uas in the range of 10-30/nm, but some very large inclusions (^100/Hm) uere also observed. The average austenite grain size uıas about 25 ^vjm lühich corresponds to ASTM grain size No.8. Hardness, tensile, compression, impact and fracture toughness tests uere applied to the material after austenitizing, quenching and tempering at various temperatures betueen 300DC-600°C. A sharp and appreciable increase in CUN-impact energy,fracture toughness, K and ductility mas obtained above the tempering ıc temperature of ^00 C. This uas an expected result, but a paradox betuıeen the results of CUN-impact test and fracture toughness test uas observed. Fracture toughness values of the steel used uere in the range of given in literatüre, although it contains large amounts of oxide inclusions, but CUN impact energy values uere uell belot/j the CUN impact energy values given in the related standard(DIN 17200) far 50CrU4. This paradox betueen fracture toughness, K, and CUN-impact energy mas explained in terms of trie s.tress field araund a crack and a notch and size and spacing of the globular oxide inclusions. The paradox uıas attributed ta the number af inclusions in the plastic zone and/or characteristic distance araund the tip of a crack ör a notch. in this zone, the number of inclusions are high far impact specimens, but lou for fracture toughness specimens uhich resulted in lam CUN impact energy and relatively high fracture toughness. v