Using situation bound utterances as supplementary materials to improve students' speaking skills at abant izzet baysal university preparatory school
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hazırlık Okulundaki öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek için duruma bağlı söylemlerin yardımcı materyal olarak kullanılması
  1. Tez No: 219656
  2. Yazar: HACER NİLÜFER GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, İngilizce dil öğreniminde öğrenciler ve öğretmenler tarafından diğer beceriler içinde en zoru olarak nitelendirilen konuşma becerisinin daha etkin ve daha doğal öğrenebilmesini kolaylaştırmayı hedeflemiştir. Öğrencilerin İngilizce konuşurken kendilerini daha rahat hissedebilmesi için mevcut Duruma Bağlı Sözceler ( DBS) temel alınarak, konuşma becerisi ders içeriğinde hali hazırda bulunan DBSler tespit edilmiş ve bunların vurgulandığı destek aktivitelerle konuşma becerisinin daha etkin, daha doğal ve daha akıcı hale getirilmesi hedeflemiştir.Çalışmaya, Türkiye'deki Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Hazırlık Sınıflarından 5 İngilizce Öğretmeni ve başlangıç seviyesinde 5 sınıf (93 öğrenci) katılmıştır. Katılımcı öğrencilere, DBSlerin daha etkin öğretilmesini hedefleyen aktiviteler uygulanmıştır. Katılımcı öğretmenler, bu aktivitelerin uygulama esnasında gözlem yapmış ve ertesine aktiviteleri değerlendirmişlerdir. Çalışmanın sonucunda, DBSlerin vurgulandığı bir ders içeriği hazırlandığı takdirde, öğrencilerin konuşma becerisi dersinde ve diğer beceri derslerinde daha etkin olacağı, konuşma becerisinde özgüvenlerinin artacağı ve daha akıcı ve anlaşılır konuşacakları sonucuna varılmıştır.Bu çalışmadaki bulgular Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Hazırlık okulundaki 5 başlangıç seviyesindeki sınıf ve toplam 93 öğrenciyle sınırlıdır. Bu araştırmayı genellemek uygun olamayabilir, ancak bulgular, DBSler kullanılarak nasıl daha etkin konuşma becerisi dersi verileceği ve bu ders için nasıl bir içerik ve bu içeriğe bağlı ne tür aktiviteler hazırlanması gerektiği ile ilgili fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to make speaking skill, which is considered to be the hardest of four skills in English Language Learning by both teachers and learners, more effective and more natural. The Situational Bound Utterances (SBUs), which already exist in the course syllabus were found out, and a series of supplementary activities focusing on these SBUs were designed to make speaking in English more effective, more natural and more fluent.Five preparatoty classes in beginner level with 93 students in total and 5 English language instructors from Abant İzzet Baysal University Bolu, Turkey participated in the study. Participant students were asked to participate in the activities, each of whose effectiveness was evaluated aiming to teach the SBUs and the participant instructors were asked to observe the activities. At the end of the study, it was concluded that, when a syllabus based on SBUs is designed and when such a syllabus is supplemented by activities to make SBUs more permanent, students will speak more effectively, more fluently and native-like and will have more self-confidence not only in speaking skill courses but also in other skill courses.Since the findings in this study are limited to 5 preparatory classes, 93 students with beginner level and 5 instructors in Abant İzzet Baysal University, Bolu, Turkey, it may not be completely true to generalize the results of this research. However; it may give a general idea about how to design a speaking skill syllabus based on SBUs and what kind of supplementary activities should be designed depending on this syllabus.