Kozmetik ürün satış elemanı eğitim programı içeriğinin belirlenmesi
Determine the contents of cosmetic product salesman training program
- Tez No: 219657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmada belirlenen hedef grupların ?Kozmetik Ürün Satış Elemanı Eğitim Programı? içeriğinde yer alması gereken konulara ilişkin görüşleri saptanmaya çalışılmıştır.Araştırma Ankara ilinde bulunan Kozmetik Firmalarının Ürün Satış Direktörleri, Kozmetik Ürün Satış Elemanları, Kozmetik Ürün Deposu Yöneticileri, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenlik Programından mezun olmuş Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Antalya'da görev yapan Kuaförlük ve Cilt Bakımı Öğretmenleri ve Üniversitelerde görevli Akademisyenler olmak üzere toplam 190 kişinin görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir.Araştırma, Betimsel Araştırma Yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket, ?Kozmetik Ürün Satış Elemanı Eğitim Programı? içeriğini belirlemek üzere araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Anketin hazırlanabilmesi için konu ile ilgili akademisyen ve branş öğretmenlerinden oluşan rasgele belirlenmiş 30 kişiyle ön görüşme yapılıp, uzman görüşü alınmıştır. Sonuçta Ek 1'de sunulan anket hazırlanarak uygulanmıştır. Ankette yer alan görüşlerin frekans, yüzde ve aritmetik ortalamaları bulunmuştur. Akademisyenlerin sayısının az olması nedeniyle gruplar arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığının analizinde; akademisyenler ayrı bir grup olarak değil, öğretmenler grubunun içinde değerlendirilmiştir. Aynı şekilde Kozmetik Deposu Yöneticilerinin de sayıları az olması nedeni ile Kozmetik Firma Direktörleri grubunun içinde değerlendirilmiştir. Anlamlılık tespiti için gruplar arasında Tek Yönlü Varyans Analizi (F Testi) kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda sorulara verilen cevapların aritmetik ortalamalarının değerleri, tek yönlü varyans analizi (F Testi) sonuçları dikkate alınarak ?Kozmetik Ürün Satış Elemanı Eğitim Programı? için önerilen konular ve konu analizleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the opinions of identified sample groups on essential content of Cosmetic Product Salesman Training Program.This study is conducted regarding the personal approaches of 190 panelist who are academicians, branch teachers at vocational schools in Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, and Kocaeli cities, cosmetic product depot directors, cosmetic salesmans and sales directors of cosmetic companies in Ankara.The study was done through descriptive research method based on scanning model. The questionnaire of the research was designed by the researcher so as to determine the contents of the courses of ?Cosmetic Product Salesman Training Program?. In order to be able to prepare the questionnaire, total of randomly chosen 30 people composed of master professionals and instructors were interviewed initially and expert opinion was received. Consequently, a questionnaire was prepared and applied to 190 respondents. The frequency, percentage and arithmetic average of the views in the study were calculated. Since the number of academicians are low, to determine if there is a significant difference between the groups; academicians are evaluated as a part of instructors group, not a separate group. One Directional Variance Analyse (F Test) was employed to determine significance. In case whether a significant difference occurs or not, in the group of master professionals and instructors, t Test is used.The arithmetic average of the data obtained as a result of this research has determined subjects and subject analysis for the ?Cosmetic Product Salesman Training Program? by taking account the One Directional Variance Analyse (F Test) and t Test results.