Svastika (gamalı haç) sembolünün grafik tasarım eğitiminde beceri geliştirmeye etkisi
Effects of swastika at graphic design education as developing skills
- Tez No: 219675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırmada, grafik tasarımı eğitimi alan öğrencilere, svastika sembolünün temel biçim ve özelliklerinden yola çıkarak stilizasyon yöntemi ile amblem tasarımı uygulama çalışması yaptırılmış, hazırlanan tasarımlar gözlem inceleme formundaki derecelere göre incelenip, bu sembolün grafik tasarım eğitiminde beceri geliştirmeye etkileri değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini, svastika sembolü ve 2007-2008 eğitim-öğretim yılında eğitim gören, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Grafik Tasarım Bölümüne bağlı 80 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, svastika sembolünün tanımları, tarihçesi, çeşitleri, özellikleri ile ilgili kaynaklar ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, Grafik 1L-A, Grafik 1L-B ve Pratik Kız Sanat Okulu Grafik Tasarım Kurs sınıflarında, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında eğitim gören toplam 30 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında, öğrencilerin hazırlayacakları tasarımları, derecelendirip değerlendirmek için gözlem inceleme formu kullanılmıştır. Gözlem inceleme formu ile elde edilen bulgular ölçütler açısından frekans (f), yüzde (%) ve aritmetik ortalama hesaplanarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda;1) Svastika sembolünün temel biçim ve özelliklerinden yararlanarak oluşturulacak yeni ve özgün stilizasyonlarının, grafik tasarım eğitimi alan öğrencilerin tasarım eğitimlerinin bir parçası olarak, özellikle piktogram, amblem ve logo tasarımı gibi önemli tasarım alanlarında değerlendirilmesi, hazırlayacakları tasarımları istenilen nitelikte yapma becerilerini geliştirmeye yönelik olumlu yönde katkı sağladığı gözlenmiştir.2) Grafik tasarım eğitimi alan öğrencilerin, svastika sembolünün temel biçim ve özelliklerinden yararlanarak oluşturacakları yeni ve özgün stilizasyonların, bilgisayar ortamında uygun tasarım programlarında, biçimsel yapısı ve kalitesini geliştirebileceği ve hazırlanan ambleme uygun tipografik öğeler kullanma becerisinin gelişebileceği gözlenmiştir. Bu sayede hazırlayacakları amblem tasarımlarını istenilen nitelikte yapma becerisini geliştirmeye yönelik, olumlu yönde katkı sağladığı söylenebilir.3) Grafik tasarım eğitimi alan öğrencilerin, svastika sembolünün temel biçim ve özelliklerinden yararlanarak oluşturacakları amblem tasarımlarında, her boyutta baskı almaya uygun olarak tasarlamaya uygun olduğu ve kısa sürede hazırlanabilme becerisi kazandırdığı gözlenmiştir. Bu boyutu ile ele alındığında, öğrencilerin, svastika sembolünden yararlanarak hazırlayacakları tasarımların, istenilen nitelik, süre ve yeterlilikte yapma becerilerine, olumlu yönde katkı sağladığı belirlenmiştir.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, Swastika symbol as a main shape while setting from its qualities to the students who take graphic design education and applied as emblem design work have done, and these prepared designs were evaluated according to the observation degrees at its form and effects of swastika at graphic design education as developing skills.The phase of the research is consisted of the swastika symbol and 80 students who take education from graphic design department of Ankara Finishing School between 2007-2008 academic years. The sampling of the research is consisted of the swastika symbol?s definition, history, its kind and its qualities with relevant sources and 30 students who take course in classes 1L A and 1L B of graphic design education from Ankara Finishing School Practical Arts during the 2007- 2008 academic years.In order to degree and evaluate the designs of the students according to this research an evaluation and grading scale is used. The results taken by the help of the evaluation and grading scale has been interpreted frequency by a criteria angle as ?f" and average as percentage (%).As a result of the research;1) The new and the authentic stylizations will be created by using the swastika symbol's main shape and its characteristics in evaluating the students who take graphic design education as a part of the design education especially evaluating the pictogram, emblem and logo designs, and has positive effects on developing skills while creating the designs they asked to design.2) It is observed that the new and the authentic stylizations will be created by using the swastika symbol's main shape and its characteristics who take graphic design education students, the skills of the application of suitable typographic items to the prepared design by using the suitable computer design programs could develop the characteristic properties and quality of the cited design.3) It is observed that the new and the authentic stylizations will be created by using the swastika symbol's main shape and its characteristics who take graphic design education students; it is suitable to design for print out in each size and could develop the skills of preparing in a short term period. When argued out in this context it helps positively the students to create the new designs in asked quality, time and adequacy by using the swastika symbol.Suggestions claimed by the researcher depending on the result of the research are also included in.