Okul ortamını güvensiz yapan etkenlerde öğretmenin ve yöneticilerin rolü
The Role of Teachers and Administrators Over the Factors that Makes School Environment Insecure
- Tez No: 219698
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin okul güvenliği üzerine etkilerini belirlemektir.Araştırma, birinci bölüm; giriş, problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar, ikinci bölüm; ilgili literatür, üçüncü bölüm; araştırma yöntemi, araştırma modeli, evren ve örneklem, verilerin toplanması, verilerin analizi, dördüncü bölüm; bulgular ve yorum, beşinci bölüm; sonuçlar, tartışmalar ve öneriler olmak üzere toplam beş bölüm altında toplanmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Anadolu yakası Kadıköy, Maltepe, Kartal ilçelerindeki ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenler ve bu okullarda okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem ise, evrenden rasgele seçilmiş ortaöğretim kurumlarında görev yapan 150 öğretmen ve bu kurumlarda okuyan 350 öğrenci olmak üzere toplam 500 kişiden oluşmaktadır. Veriler, çeşitli kaynakların taranmasıyla geliştirilen anket yoluyla öğretmen ve öğrencilerden elde edilmiştir. Anketten okul yöneticilerinin ve öğretmenlerinin okul güvenliği üzerine olumlu veya olumsuz etkilerinin düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Anket sonuçlarının yorumuna geçilmeden önce bu çalışmada geçen her türlü kavram açıklanmıştır. Güvenlik ile ilgili kavramlara, bu kavramlarla ilgili kuramlara, görüşlere yer verilmiştir. Ülkemizde ve yurt dışında okul güvenliği ile ilgili yapılan çalışmalara ve ilgili araştırmalara kısaca değinilmiştir.Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans ( N ), yüzde (%), aritmetik ortalama (x), standart sapma (Ss), serbestlik derecesi ( Sd ), t testi ve varyans ( Anova ), Post- Hoc Schefe testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Gruplar arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı p< 0.05 düzeyinde test edilmiştir. Elde edilen bulgular tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine the school administrator?s and teacher?s effect over the school safety.In this research, the first section is about the introduction, problem condition, problem proposition, secondary problems, research?s objective, research?s importance, sayıltılar, definitions and restraints. The second section is about the literature. The third section is about the style of the research, the model of the research, the environment and the illustration, the gathering and analyzing the data. The fourth section is about the findings and comments. The fifth section is about the conclusion and suggestions.The research?s environment is the students and the teachers which are learning-teaching at İstanbul Anatolian side Kadıköy, Maltepe and Kartal districts. Samples are randomly chosen 150 teachers and 350 students (500 people total) which are from secondary education establishments in this environment. The data was gathered from the students and teachers by using a survey which was created from various sources. This survey?s main objective was to determine the school administrator?s and teacher?s level of positive or negative effects over the school safety. Before making comments about the results of the survey, all concepts about this research are explained. In this research, concepts about security, theorems and ideas about these concepts are used. Also the studies and researches about school safety in our country and in other countries are referred.The research?s data was analyzed with the SPSS statistic program. The gathered data analyzed with frequency (N), percentage (%), arithmetic mean (x), standard deviation (Ss), degree of freedom (Sd), t-Test and variance (Anova), Post-Hoc Schefe tests.