Toulmin'in bilimsel tartışma modeli odaklı eğitimin kimya öğretmen adaylarının temel kimya konularını anlamaları ve tartışma seviyeleri üzerine etkisi
The effect of the teaching focused on toulmin's scientific argumentation model upon the understanding of the chemistry teacher candidates on general chemistry topics' and levels of argumentation
- Tez No: 219699
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Toulmin'in Tartışma Teorisi yaklaşımına dayalı bilimsel tartışma etkinliklerinin kimya öğretmen adaylarının temel kimya kavramlarını algılamaları, tartışma seviyeleri ve grup çalışmalarının bilimsel tartışma seviyelerini geliştirmesi üzerindeki etkilerini belirlemektir.Ön test-son test tek grup tasarımının kullanıldığı bu deneysel çalışma 2007?2008 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Kimya Eğitimi Anabilim Dalı 4. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışmaya 27 öğrenci katılmış ve haftada 2 ders saati olmak koşuluyla 12 hafta sürmüştür.Bilimsel tartışma etkinliklerinin düzenlenmesinde, Üniversite kimya programı esas alınmıştır. Eğitimden önce ön bilgiyi ölçmek ve kontrol altına almak için; atomun yapısı, atom modelleri, orbital şekilleri, kimyasal bağlar, kimyasal reaksiyonlar, asitler-bazlar, kimyasal denge, ısı ve sıcaklık ve tanecikler arası etkileşimler konularını içeren 25 soruluk temel kimya kavram testi uygulanmıştır. Aynı test eğitim sonunda son test olarak da kullanılmıştır.İlk dört hafta, öğrencilerin eğitim öncesi bilimsel tartışma seviyelerini belirlemek amacıyla temel kimya kavramlarını içeren bilimsel tartışma ortamı yaratacak etkinlikler uygulanmıştır. İki hafta süreyle bilimsel tartışma eğitimi verildikten sonra, 5 hafta boyunca öğrencilerin bilimsel tartışma seviyelerindeki değişimi izlemek amacıyla eğitim benzer etkinliklerle yürütülmüştür. Elde edilen nitel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen puanlama tablosu ile nicel verilere dönüştürülmüştür.Çalışma sonucunda elde edilen nicel veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiş ve hipotezlerin analizinde ilişkili örneklemeler t-testi (paired samples t-test) kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarının istatistiksel analizleri, temel kimya derslerini bilimsel tartışma teorisine dayalı öğretim etkinlikleriyle işleyen öğrencilerin eğitim öncesine göre kavramsal düzeyleri ve bilimsel tartışma seviyelerinin anlamlı olarak daha iyi olduğunu göstermiştir.Araştırmada, bilimsel tartışma modeli için küçük grup çalışmalarının bireysel çalışmalara göre daha olumlu sonuçlar verdiği ve öğrencilerin grup çalışmalarında daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of scientific argumentation activities related to the approach of the Toulmin?s Argumentation Theory on the chemistry teacher candidates? conceptual understandings and argument levels concerning general chemistry topics? (concepts), and to find out the effects of cooperative group studies for scientific arguments.This experimental study in which pre test and post test single sample design was used, was carried out with the forth year students of Gazi University, Gazi Faculty of Education, Department of Secondary Education Science and Mathematics Teaching, Chemistry Teaching Programme in 2007-2008 academic year spring semester. The study was carried out for 12 weeks 2 hours a week with 27 students.Taking the chemistry curriculum into account, in order to measure the prior knowledge before the scientific argumentation education and take under control general chemistry concept test which about atomic structure and atom models, orbital shapes, chemical bonds, chemical reactions, acids and bases, chemical equilibrium, heat and temperature and interactions and which consist of 25 questions was used. The same test was used as a post test at the end of education.For the first 4 weeks, in order to determine students? scientific argumentation levels before the education, activities, which consisting of general chemistry concepts and which was going to create scientific argumentation environment, was used. For the other 2 weeks, scientific argumentation taught was given to the students and during the last 5 weeks, in order to follow the change of students? scientific argumentation levels, the taught was carried out with the similar activities. The obtained qualitative data were changed into quantitative data by the scoring table which was improved by the researcher.The quantitative data obtained as a result of the study were evaluated by the use of SPPS software. The hypotheses were evaluated by paired samples t-test.The statistical analyses of the experimental data revealed that the students who were taught by the use of argumentative approach as regards to conceptual levels and scientific argument levels were statistically better than before scientific argumentation education.The study revealed that as individual studies and group studies are compared, the students are better when they participate in the scientific argumentation in small groups.