İllüstrasyonların ilköğretim birinci kademe Türkçe ders kitaplarındaki görsel etkililik durumlarının değerlendirilmesi
The benefits of illustrations and their contribution to education as visual in elementary schools? books
  1. Tez No: 219704
  2. Yazar: YASEMİN HÜLYA TONTU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
2007 ? 2008 Öğretim yılında yayınlanmış olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda okutulan, İlköğretim birinci kademe Türkçe ders kitaplarındaki illüstrasyonların görsel etkililik durumlarının değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. İllüstrasyonların görsel açıdan etkililiği incelendikten sonra, eğitime katkı sağlayacağı yenilikleri ortaya koymakta diğer bir amaçtır. Bu amaçlar doğrultusunda Türkçe ders kitaplarındaki illüstrasyonların grafik tasarımına ilişkin sorularla ankete katılanların görüşleri alınmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini, 2007-2008 öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında okutulmakta olan Türkçe (1. 2. ve 3.sınıf) ders kitabı oluşturmaktadır. Evrenden tesadüfi örneklem tekniği ile seçilen 6 illüstrasyon çalışması çalışmanın örneklemini oluşturmuştur.Verilerin toplanması için hazırlanan anket grafik öğretmenliği ve resim öğretmenliği mezunu 30 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen bulgular tablolara dayanılarak yorumlanmıştır.Araştırmanın sonunda şu bulgular elde edilmiştir.- İlköğretim birinci sınıf türkçe ders kitaplarındaki illüstrasyonlarda desen yeterliliği, hedef kitlenin gelişim özelliklerine uygun içerikte düzenlenmesi ve anlamayı kolaylaştırıcı olması yetersiz görülmüştür. Renklerin dikkat çekiciliği, metin ile illüstrasyon arasındaki bağlantı ve illüstrasyonların güdüleyici nitelikte olması kısmen yeterli görülmüştür. İllüstrasyonların tekniği ankete katılanlar tarafından uygun bulunmuştur.- İlköğretim ikinci sınıf türkçe ders kitaplarındaki illüstrasyonlarda metin ile illüstrasyon arasındaki bağlantı, desen yeterliliği, hedef kitlenin gelişim özelliklerine uygun içerikte düzenlenmesi, anlamayı kolaylaştırması ve güdüleyici nitelikte olması ankete katılanlar tarafından yetersiz görülmüştür. Renklerin dikkat çekiciliği, illüstrasyonun özgünlüğü ve sayfa düzeni kısmen yeterli görülmüştür. İllüstrasyonların tekniği ankete katılanlar tarafından uygun bulunmuştur.- İlköğretim üçüncü sınıf türkçe ders kitaplarındaki illüstrasyonlarda renklerin dikkat çekiciliği, desen yeterliliği, hedef kitleye uygunluğu, anlamayı kolaylaştırması, güdüleyici nitelikte olması ankete katılanlar tarafından yetersiz bulunmuştur. Metin ile illüstrasyon arasındaki bağlantı ve illüstrasyonların sayfa düzeni kısmen yeterli görülmüştür. İllüstrasyonların tekniği ankete katılanlar tarafından uygun bulunmuştur.Bu sonuçlara göre bir dizi öneri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research,was prepared for the purpose of evaluating conditions of visual effectiveness about illustrations in Turkish lesson books of first grade of Primary Education published in 2007-2008 academic year and lectured in schools associated to Ministry of Education. After effectiveness of illustrations is analyzed in terms of visual point, it is other aim to display contributed modernity to education. In accordance with these purposes, views of participants who attended to survey were taken with the questions of graphic design about illustrations of Turkish lesson books.Turkish lesson book, ( 1. 2. and 3. grade) which was educated at primary schools associated to Ministry of Education in 2007-2008 academic year, forms study space of thesis. 6 illustration practices, which were chosen by random sample technique from the space, had composed sampling of study.The survey, which to be prepared for data collection, implemented 30 individuals who had a graduate from mastership of illustrate and mastership of graphic. The obtained symptoms could be commented by virtue of charts.These symptoms could be attained at the end of survey.-On illustrations in Turkish lesson books of first grade of Elementary School, design efficiency, regulating development characteristic of target audience in agreeable content and the topics of simplifying understanding were considered as insufficient. Accurate attractiveness of colors, connection between text and illustration and being in powerful quality of illustrations were to be considered as partly adequate. Technique of illustrations was approved by who attended to survey.-On illustrations in Turkish lesson books of second grade of Elementary School, connection between text and illustration, design efficiency, regulating development characteristic of target audience in agreeable content, simplifying understanding and being in powerful quality of illustrations were considered as inadequate by who attended to survey. Accurate attractiveness of colors, originality of illustration and page layout were to be thought as partly qualified. Technique of illustrations was approved by who attended to survey.-On Illustrations in Turkish lesson books of third grade of Elementary School, accurate attractiveness of colors, design efficiency, being in powerful quality were viewed as inefficient by who attended to survey. Connection between text and illustration and page layout were to be thought as partly satisfactory. Technique of illustrations was approved by who attended to survey.As this result, a lot of advices would be given.