Çocuk kitapları seçiminde anne babaların ve okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerinin inselenmesi
The preschool teacher's and parents criteria in choosing children books (3-6 years)
- Tez No: 219703
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALİSİNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Okul öncesi öğretmenlerinin ve anne babaların çocuk kitaplarının belirlenmesinde kullandıkları kriterlerin tespiti araştırmanın amacını oluşturmaktadır.Uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan ?Okul Öncesi Öğretmeninin ve Ebeveynlerin Çocuk Kitabı Seçim(3-6 yaş) Kriterleri Ölçeği?nin geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılarak kullanılmıştır. 21 sorudan oluşan bu anketle birlikte öğretmenler için 7, ebeveynler için 6 sorudan oluşan kişisel bilgi formları da uygulanmıştır.Araştırmanın evrenini Samsun ili ve ilçelerindeki anaokulları ve ilköğretim bünyesindeki anasınıflarındaki çocukların öğretmenleri ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Örneklem random yöntemiyle belirlenerek 871 ebeveyn ve 97 anasınıfı öğretmeninden oluşmaktadır.Araştırmada alt problemler doğrultusunda, çocuk kitabı seçiminde ebeveynlerin ve öğretmenlerin kriterleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to detect the preschool teachers' and parents'criteria in choosing children books.“The Scale of Preschool Teachers' and Parents' Criteria in Choosing Children Books (3-6 years)”was prepared by testing its validity and credibilitywith the guidance of experts. With this scale composed of 21 questions, additional personal information forms are applied to teachers and parents consisting of 7 questions for teachers and 6 questions for parents.The total field under survey is composed of the teachers and parents of the children in the preschool institutions of the city Samsun and its nearest districts. The questionnaire was applied to a number of 871 parents and 97 preschool teachers by using random sampling method.During this research, in the course of subordinate problems, the criteria of teachers and parents in deciding childrens books have been attempted to be determined.