Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının düşünme becerilerinin öğretimine yönelik öz-yeterliklerinin değerlendirilmesi
Assessing social studies preservice teachers? self-efficacy towards teaching thinking skills
- Tez No: 219708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Tezin yapılma amacı, Üniversitelerin, Eğitim Fakültelerinin, Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı dördüncü sınıf öğrencilerinin (öğretmen adaylarının), düşünme becerilerinin öğretimine yönelik öz-yeterlik düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir.Bu betimsel araştırmada, kullanılan ölçeğin güvenirlik için pilot çalışması Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 77 dördüncü sınıf öğrencisi (öğretmen adayı) ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ise Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültelerinde öğrenim gören 312 Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı dördüncü sınıf öğrencisi (öğretmen adayları) oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunun oluşturulmasında olasılıksız yöntemlerden amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bazı bulgu ve sonuçlar şunlardır:Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının düşünmeye uygun sınıf ortamı yaratma (Faktör-1) üst düzeyli düşünme becerilerinin öğretimi (Faktör-2) transferin öğretimi (Faktör-3) ve öğrencilerin nasıl düşündüğünü fark etme (Faktör-4) ilişkin maddelere verdikleri cevaplara göre kendilerinin öz-yeterlik düzeylerini oldukça yeterli buldukları görülmüştür.Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının düşünme becerilerinin öğretimine yönelik öz-yeterlik düzeylerinin akademik başarı ortalamalarına göre farklılaştığı görülmüştür. Bulunan bu farklılık, akademik başarı ortalaması 2.01-2.50 olan öğretmen adaylarının düşünme becerilerinin öğretimine yönelik öz-yeterlik düzeyleri ile akademik başarı ortalaması 3.51-4.00 olan öğretmen adaylarının düşünme becerilerinin öğretimine yönelik öz-yeterlik düzeyleri arasındadır. Bu iki grup arasında bulunan farklılık ise akademik başarı ortalaması 3.51-4.00 olan öğretmen adaylarının lehinedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to examine the self-efficacy levels with various parameters on teaching thinking skills of universities, education faculties, and fourth class students of social studies education discipline (preservice teachers).In this descriptive research, for the reliability of the scale, the pilot research was carried out with 77 fourth class students (preservice teachers) in Niğde University Education Faculty, Social Studies Education Discipline. The working group of the research consists of 312 fourth class social studies students (preservice teachers) from the education faculties of Ankara University, Gazi University, Selçuk University. In the preparation of the working group, purposive sampling method was used from the randomized sampling methods.Some of the findings and conclusions which were gained in the research are:It has been realized that, the social studies preservice teachers consider themselves considerably sufficient according to the answers to questions like; creating a class environment available for thinking (Factor-1), teaching higher order thinking skills (Factor-2), teaching transfer (Factor-3) and to notice how students think (Factor-4).It has been realized that the level of self efficacy of social studies preservice teachers on teaching thinking skills varies according to their average academic achievements. This difference is between the self-efficacy levels of teaching thinking skills of the preservice teachers whose academic achievement degree is 2.01-2.50 and the preservice teachers whose academic achievement degree is 3.51-4.00. This difference between these two groups is in favor of the preservice teachers whose academic achievement degree is 3.51-4.00.