The relationship between the ninth grade students' expectations from English speaking course and the course teachers' readiness in terms of constructivism
Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma derslerinden beklentileri ile ingilizce konuşma dersi öğretmenlerinin hazır bulunuşluk durumları arasındaki ilişkinin yapılandırmacı bir bakış açısı ile incelenmesi
  1. Tez No: 219709
  2. Yazar: PINAR ZEYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma dokuzuncu sınıf öğrencilerinin konuşma öğretiminden beklentileri ile İngilizce öğretmenlerinin konuşma öğretimi konusunda hazırbulunuşluğu arasındaki ilişkiyi yapılandırmacı bir bakış açısı ile incelenmektedir.Uzun yıllar İngilizce öğrenmiş olmalarına karşılık öğrenciler bu dille etkili bir biçimde iletişim kuramamaktadırlar. Bu bağlamda bu çalışmada elde edilen verilerin, öğretimin düzenlenmesine ve problemlerin çözümüne katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Çalışmanın yapılandırmacılık kapsamında gerçekleştirilmesinin, konuya yeni bir bakış açısı kazandıracağı umulmaktadır.Bu çalışmada, hedeflenen veriyi elde etmek üzere iki anket kullanılmıştır. Birinci anket dokuzuncu sınıf öğrencilerine uygulanmış bir beklenti anketidir. İkinci anketin amacı ise öğretmenlerin hazırbulunuşluk durumları ile ilgili veri toplamaktır. Her iki anket de yapılandırmacı yaklaşımın çerçevesinde oluşturulmuştur.Çalışmanın sonucuna göre öğretmenler, öğrencilerin etkinliklerine aktif katılımının desteklenmesi, yeni bilginin öğrencinin mevcut bilgisiyle ilişkilendirilerek sunulması gibi açılardan öğrenci beklentilerini karşılarken, öğretimde internetin kullanılması, öğrenme etkinliklerinin hazırlanmasında sorumluluğun paylaşılması, öğrencilerin birbirlerine dönüt vermek yoluyla işbirliği yapması gibi açılardan öğrenci beklentilerini karşılayamamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the ninth grade students? expectations from English speaking instruction and English teachers? readiness within a constructivist standpoint.In spite of having been exposed to instruction of English for a long time, students cannot communicate through English effectively. Within this context this study aims at collecting data as a possible contribution to determining the solutions for this problem with a constructivist standpoint. Discussing the topic with a constructivist point of view is expected to create a new perspective to speaking skill.In order to collect the related data, two questionnaires were used. The first questionnaire was given to ninth-grade students to investigate their expectations and the second one was created to collect data about teachers? readiness. Both of the questionnaires were designed in the frame of constructivist learning theory.The results of the study indicate that from several perspectives such as promoting active participation of students in oral activities, presenting the new teaching item by relating it to students? existing knowledge, being familiar with the importance of learner autonomy, teachers meet the expectations of students. On the other hand, it is concluded that from several perspectives such as utilizing internet in teaching speaking, sharing responsibility of instructional design, using peer collaboration through feedback, teachers do not meet students? expectations from speaking instruction.