Türkiye'de Demokrat Parti döneminde genel seçimler (1950-1954-1957)
General elections during The Democrat Party period in Turkey (1950-1954-1957)
- Tez No: 219722
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET Ö. ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 1950'li yıllar boyunca uygulanan seçim sisteminin siyasal sistem üzerinde nasıl ve ne derece etki yarattığını, dönemin mevcut siyasal yapısının seçim sistemi üzerindeki etkilerini ve 1950'li yıllarda uygulanan siyasal iletişim ve siyasal propaganda faaliyetlerini, 1950, 1954 ve 1957 milletvekili genel seçimlerini inceleyerek araştırmaktadır. Bu araştırma için seçim dönemlerinin tercih edilmesinin iki temel nedeni vardır. İlki seçim dönemlerinin 1950'li yıllardaki siyasal tercihleri, politik mücadele usullerini, propaganda çalışmalarını ve dönemin temel tartışma konularını yoğun olarak içinde barındıran dönemler olmaları, ikincisi ise seçim sisteminin siyasal sistem üzerinde yarattığı etkilerin, doğrudan ve sayısal olarak, seçim dönemlerinde incelenebilmesidir. Çalışmada tek dereceli olarak ve birden çok partinin katılımı ile yapılması bakımından önem arz eden 1946 seçimleri ve 1946-50 döneminde yaşanan gelişmeler özetlenmiş; 1950, 1954 ve 1957 seçimleri ise, sırasıyla seçim öncesi genel siyasal durum, kampanya dönemlerinde yapılan propaganda çalışmaları ve seçim sonuçları ile tüm bu süreçte meydana gelen gelişmeler incelenerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study researchs how and to what extent the electoral system applied along 1950s affected that political system, the effects of existing political structure of the era over electoral system and activities of political communication and political propaganda in 1950s, by means of analyzing parliamentary elections in 1950, 1954 and 1957. There are two main reasons why the election periods were chosen for this research. First the election periods were the terms that intensively include the political choices, political struggling methods, propaganda practices and basic argumentation subjects in 1950s, and secondly it is possible to examine the effects of electoral system over political system, directly and numerical at election periods. In the study, 1946 elections -which carries weight because of carried out directly and with the participation of more than one political parties- and activities existed in 1946-50 period have been summerized and 1950, 1954 and 1957 elections have been discussed, by respectively researching the general political conditions before the elections, propaganda practices during the campaign terms and results of elections with the activities occured during all of this process.