İnsan kaynakları fonksiyonlarında dış kaynak kullanımı ve bankacılık sektöründe bir araştırma
The outsourcing of human resources functions and a survey in the banking sector
- Tez No: 219723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA NEMLİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
2000'li yıllarda, iş dünyasındaki değişim ve değişimi şekillendiren öncüstratejiler, rekabette üstünlük sağlamanın temel koşulları haline gelmektedir.İşletmeler açısından sürdürülebilir üstünlük sağlamada sürekli olarak yeni yönetselyöntem ve yaklaşımların geliştiği gözlemlenmektedir. Bu çerçevede, küreselleşmeve artan rekabet, birçok örgütte büyük yapısal değişimlere yol açarak, işletme dışıkaynaklara olan talebi daha da artırmaktadır. İnsan kaynakları fonksiyonu da dışkaynak kullanımının yaygın biçimde kabul gördüğü bir alandır.Bu tez çalışmasının amacı, ülkemizde bankacılık sektöründe insankaynakları fonksiyonlarında dış kaynak kullanımına ne ölçüde gidildiğiniaraştırmaktır. Bu amaçla, araştırmada, yerli ve yabancı birçok kitap, dergi, makaleve elektronik kaynaktan yararlanılmıştır. Konu ile ilgili bankacılık sektöründe biraraştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda genel olarak bakıldığında, ülkemizdebankacılık sektöründe insan kaynakları departmanlarında dış kaynak kullanımınıntercih edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2000?s, change and leadership strategies that shapes change, becamebasic conditions to get sustainable competitive advantage in the business world. It isgenerally observed that companies are developing new management methods andapproachs to get competitive advantage. In this framework, accompanied byglobalization and increasing competition, tremendous structural changes are takingplace in most organizations, which lead to a greater demand for outsourcing. Humanresources management is an area where outsourcing concept has been accepted toa great extent.This thesis aims to study the extent to which outsourcing is being used byHR departments in the banking sector in Turkey. To achive this aim, in thisresearch, various native and foreign books, journals, articles and electronic sourcesare benefited. A survey is conducted in the banking sector. Survey results indicatethat, outsourcing is generally used by HR departments of firms in this sector