Samuray tarihi, kültürü ve felsefesinin anime örneklerinde yansıması: 'Rurouni kenshin' anime örneğinin incelenmesi
Reflection of samurai history, culture and philosophy in anime: The study of 'Rurouni Kenshin?
  1. Tez No: 219724
  2. Yazar: ALEV ALİKOÇ SARGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
?Samuray tarihi, kültürü ve felsefesinin Anime örneklerinde yansıması: `Rurouni Kenshin' Anime örneğinin incelenmesi? başlıklı bu tezde, bugüne dek sayısız roman, film, çizgi roman, çizgi film, bilgisayar ve konsol oyunu içinde yer almış olan ve Japonya'nın geçmişinden günümüze dek taşınan savaşçı sınıfı samuraya odaklanılmıştır. Samuray tarihi, kültürü ve felsefesinden yola çıkılarak okuyucu `samuray' ile tanıştırılmıştır. Günümüzde `samuray', hem tarihi ve kültürü hem de felsefesi açısından popüler kültür ve/veya kitle kültürü içerisinde bizlere sunulabilmektedir. Bu tezde, Japon kitle kültürünün ve popüler kültürünün en önemli yapıtaşlarından biri olan Japon animasyonu ? anime ? merkez alınarak `samuray' imgesine nasıl yer verildiği sorusu cevaplanmaya çalışılmaktadır. Bu sorunun cevaplanmasına yardımcı olmak amacıyla, 1996 ile 1998 yılları arasında Japonya'da Fuji Television Network tarafından ve 2003 yılında da Türkiye'de Kanal D tarafından yayınlanmış olan ?Rurouni Kenshin? anime serisi örneklem olarak seçilmiştir. Bu seriye ait öykü özeti ve karakter profillerine tez içinde yer verilerek, hem okuyucu bilgilendirilmiş hem de cevaplanacak soru için temel oluşturulmuştur. Ek olarak QDA v.2 programı üzerinden çalışan Wordstat modülü kullanılarak serinin 94 bölümünün tamamına ait İngilizce altyazı metinleri kelime kelime tarattırılarak, elde edilen veriler tezin sonuç bölümünü desteklemek amacı ile kullanılmıştır. Son olarak ?Rurouni Kenshin? anime serisi incelenerek, seri içerisinde tarihi, kültürü ve felsefesi açısından 'samuray' imgesine nasıl yer verildiği tezin sonuç bölümünde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
?Reflection of samurai history, culture and philosophy in Anime: The study of `Rurouni Kenshin?? is focusing on Japan?s warrior class `samurai?, which is a weld for countless novel, film, comic, animation, computer and box games as a figure. As a beginning `samurai? is submissioned to the reader while its history, culture and philosophy are presented. Nowadays in populer culture and mass culture, `samurai? is represented by its history, culture and also philosophy. In this thesis Japan animation ? anime ?, which is a major constituent of mass culture and populer culture in Japan, is centered at the heart of a question: ?How the `samurai? is given a place in anime??. To able to answer this question ?Rurouni Kenshin? which is one of the anime series, is chosen. ?Rurouni Kenshin? is broadcasted on Japan?s Fuji Television Network between 1996-1998 and also on Turkey?s Kanal D Television on 2003. The reader is informed about ?Rurouni Kenshin? by presenting the story and character profiles. Also a prelude is made to able to answer the question. On the other hand, ?Rurouni Kenshin? English episode subtitle texts are scanned with QDA v.2 program?s Wordstat module and the results are presented to support the thesis?s conclusion. Finally by regarding the analysis of ?Rurouni Kenshin?, how the `samurai? takes place from the point of view of its history, culture and philosophy is presented in the thesis?s conclusion.