Makedonyada yönetsel değişim ve yerel yönetimler
Governal change in Macedonia end local government
  1. Tez No: 219730
  2. Yazar: FATI MURTEZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET ALADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, Makedonya Cumhuriyetinde yönetsel yapı ele alınarak geçirdiği siyasal dönüşümün tarihsel süreci özellikle yerel yönetimlerde yaşanan reform hareketleri inceleme konusu yapılmış, yerel yönetimlerin bu süreç içerisinde nasıl bir dönüşüm geçirdiğini ayrıntılı bir şekilde gösterilmek istenmiştir.Yerel yönetimlerin Sosyalist Blok içerisindeki karakteristik özelliklerinin anlatılmasından sonra, ülkenin bağımsızlığının ilanı ve liberal demokratik kurumlara geçişle birlikte yerel yönetimlerin dönüşümü ve reform çalışmalarının etkileri gösterilmeye çalışılmıştır.Konu ile ilgili literatür çok kısıtlıdır. Çalışmada olabildiğince birinci kaynaklara ulaşılamaya çalışılmış ayrıca konuyla ilgili olan süreli yayınlardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, by dealing with the administrative structure of the Republic of Macedonia, it has been tried to depict the historical background of the political transformation and especially the reforms in the field of local governments. By taking into consideration the history of the Macedonia, it was aimed to show the pathway of the transformation of the local governments in a detailed way.More clearly to say, after the general characteristics of the local governments in the socialist block, it was aimed to show how the liberal democratic institutions transformed the local government, and the effects of the reforms in Macedonia, after its independence.Because of the lack of sources, especially with those regarding Macedonia, there was an effort to reach primary resources and most of them were found on periodical publications.