Yeni medya ekolojisinde heykel sanatının dijitalleşmesi
Digitalization of sculpture art in the new media ecology
- Tez No: 731412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki çağdaş heykel sanatı ve sanatçılarını merkeze alarak yeni medya ekolojisinde icra ve yaratıcılığı tartışmaktadır. Bu çalışmanın amacı dijitalleşmenin heykel sanatçılar tarafından nasıl anlamlandırıldığına bakmak ve yeni medya teknolojileri ile ilişkisinin ne olduğunu anlamaktır. Dönem sanat eserlerini ele alırken sadece biçim açısından değerlendirmek yetersizdir (Huntürk, 2016). Bu yüzden bu çalışmada yeni medya ekolojisinde sanatı çağdaş heykel sanatçıların tarafından nasıl anlamlandırdıkları önem kazanmaktadır. Çağdaş Türk sanatının Cumhuriyet dönemi ile başlayan serüveni yeni medya ekolojisinde nasıl konumlandırıldığını anlamak için tarihsel arka planı ve daha önce yapılan çalışmalar ele alınacaktır. Çağdaş heykel sanatçıları ile yapılan mülakatlar ve portföylerinin incelenmesi günümüze ışık tutması için çalışılacaktır. Bu tezde amaçlanan heykel sanatçısının ve yeni medyanın arasındaki ilişkisine heykel sanatçılarının ifadeleri üstünden bakmaktır. Bu tezin ele aldığı noktalar, Yeni Medya ve Heykel Sanatı ilişkisinden yola çıkarak, sanat, sanatçı ve yaratıcılığın dijitalleşmesi üzerine odaklanmaktadır. Yeni medya teknolojilerinin sağladığı kolaylıklar, dijitalleşmenin kültürel boyutu ve sanatçıların toplumla olan bağının bu gelişmeler ile birlikte nasıl anlamlandırdıklarına bakmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses execution and creativity in new media ecology by focusing on contemporary sculpture art and artists residing in Turkey. This study analyzes how sculpture artists interpret digitalization and understand its relationship with new media technologies. It is insufficient to evaluate the period's artworks only in terms of form (Huntürk, 2016). Therefore, in this study, how contemporary sculpture artists make sense of art in new media ecology gains importance. To understand the adventure of contemporary Turkish art, which started with the Republican period, and its position in the new media ecology, I will discuss its historical background and previous studies. I will study interviews with contemporary sculpture artists and the examination of their portfolios to shed light on the present. This thesis looks at the relationship between the sculptor and the new media through the expressions of the sculptors. This thesis covers topics from the relationship between New Media and Sculpture Art and focuses on digitalization of the artist's concept and creativity. It aims to look at the conveniences provided by new media technologies, the cultural dimension of digitalization and how artists make sense of their bond with society with these developments.