Yeni medya ekolojisinin algoritmik kültür bağlamında incelenmesi
An Analysis of new media ecology in the context of algorithmic culture
  1. Tez No: 921718
  2. Yazar: ÇAĞLAR AKTEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK VOLKAN YÜZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Genel Sistem Kuramı ve Olanaklılıklar Kuramı çerçevesinde algoritmik kültürün yeni medya ekolojisini nasıl biçimlendirdiğini ve dönüştürdüğünü araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle araştırma konusuna ilişkin ayrıntılı bir literatür analizi yapılmış ardından araştırma Genel Sistemler Kuramı ve Olanaklılıklar Kuramı bağlamında temellendirilerek gerçekleştirilmiştir. Söz konusu iki kuramın temel özelliklerinden yola çıkılarak bir matris oluşturulmuş ve bu matristen oluşturulan açık uçlu sorular veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Nitel bir durum çalışması olarak desenlenen araştırma kapsamında YouTube platformu üzerinde içerik üreten on kişiyle yüz yüze ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA nitel analiz programı yardımıyla incelenmiştir. Yapılan tematik analiz sonucunda, üç ana temaya bağlı on iki tema ve bu temalarla ilişkili yirmi sekiz alt tema tespit edilmiştir. Tematik analiz yoluyla elde edilen bulgular kuramsal temel ve alan yazın ile ilişkili olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulardan yola çıkarak YouTube algoritmasının pozitif geri besleme döngüleri yaratarak platform üzerinde tek tipleştirici ve çeşitliliği azaltan bir ekosisteme neden olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate how algorithmic culture affects and shapes the new media ecology within the framework of General System Theory and Affordances Theory. For this purpose, firstly, a detailed literature analysis was made on the research topic, and then the research was carried out based on the General Systems Theory and Affordances Theory. A matrix was created based on the basic features of the two theories and open-ended questions created from this matrix were used as a data collection tool. Within the scope of the research designed as a qualitative case study, the data obtained from semi-structured interviews conducted face-to-face and online with ten people who produce content on the YouTube platform were examined with the help of the MAXQDA qualitative analysis program. As a result of the thematic analysis, twelve themes related to three main themes and twenty-eight sub-themes related to these themes were identified. The findings obtained through thematic analysis were evaluated in relation to the theoretical basis and literature. Based on the findings, it can be said that the YouTube algorithm creates positive feedback loops, causing an ecosystem that standardizes and reduces diversity on the platform.