Kurumsal itibarın önemi ve değişkenleri incelemesi
Study of the importance and components of corporate reputation
  1. Tez No: 219745
  2. Yazar: NALAN FATMA SAKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇAMDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Günümüzde soyut bir kavram olan ?Kurumsal İtibar? giderek daha fazla önemkazanmaktadır. Son birkaç yıl içinde kurum stratejileri üzerinde çalışanlar soyutdeğerlerin, kuruma patentlerden ve teknolojilerden daha sürekli bir rekabet avantajısağladığının farkına varmışlardır. Soyut bir değer olan kurumsal itibarın somutfaydalar sağladığı ve kurumun fiziksel olmayan en kıymetli varlıklarından birisihaline geldiği gözlenmiştir. Kurumlara finansal açıdan, pazar payı açısından ve insankaynakları açısından büyük değer kattığı görülen itibara verilmesi gereken değereilişkin bilinç geliştikçe itibarı etkileyen değişkenlerin de kurumlar için önemi giderekartmaktadır.Bu etkileşimden yola çıkarak, bu tez çalışması, son yılların önemli kavramlarındanbiri haline gelen ?Kurumsal İtibar?ın önemini, itibarı oluşturan ve etkileyendeğişkenlerin neler olduğunu ve bu değişkenlerin kurum itibarını nasıl etkilediğinikanıtlamayı hedeflemektedir.Çalışmada, kurumsal itibarın geniş çapta tanımı ve itibarın değişkenleri çerçevesindeliteratür taraması yapılmıştır. Ayrıca, itibarın değişkenleri ile yakından ilintili olan veetkileyen itibarın sosyal paydaşlar ile bağlantısı, itibar yönetimi, içerdikleri, değeri,faydaları, etkileri ve iş sonuçları ile bağlantısı konularında da literatür taramasıyapılmıştır. Bu taramalar paralelinde ise yine özellikle itibar değişkenleri olmaküzere sosyal paydaşların itibar hakkındaki değerlendirmeleri, itibarın etkileri, değerive faydaları, ilgili çeşitli araştırmalar ışığında ele alınmıştır.Araştırmada yöntem olarak anket çalışması uygulanmış ve araştırma verileriTürkiye'nin sektörler bazında en itibarlı şirketleri arasında yüz yüze, telefon ve emailile görüşme tekniğiyle elde edilmiştir.Araştırma sonucunda, güven, ürün ve hizmet kalitesi, finansal performans, CEO,toplumsal sorumluluk, müşteri memnuniyeti, kurum içi iletişim, kurumsal iletişim vehalkla ilişkilerin kurumsal itibarın ana değişkenleri olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, ?Corporate Reputation? which is identified as an intangible asset, has anincreasing value. Those who deal with corporate strategies have realized thatintangible assets enable companies with a more permanent and competitiveadvantage than patents or technologies. Reputation, which is an intangible asset, is ofconsiderable strategical value of a company, because it creates tangible values.Reputation adds value to a corporate in terms of finance, market share and humanresources and as the value given to reputation is increasing, the importance related toits components is also increasing realtively.From this point of view, the study for this thesis aims to identify and analyze theeffects of the components of reputation which has become one of the most importantconcepts throughout the world.A literature search on a large scale has been realized on the definition of reputationand on its components. Furthermore, the literature search has been completed aboutthe related subjects which are reputation management, contents, values and effects ofreputation and the relation of reputation with its stakeholders and those subjects hasbeen analyzed with various kinds of researches.The field work has been performed on the Turkish companies with highest reputationin their sectors with the methodology of questionnaire through, e-mail, telephone anface to face interviews.As a result of this field work it has been identified that the most importantcomponents of corporate reputation is credibility/trust, the quality of produtcs andservices, financial performance, CEO, social responsibility, customer satisfaction,employee communication, corporate communication and public relations of a firm.