Televizyon reklam filmlerinin tüketici davranışlarına etkileri
The impact of television advertisements on the consumer behaviors
  1. Tez No: 219746
  2. Yazar: ZAFER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalısmada ürün ve markaların mesajlarını tasıyan reklam filmlerinin tüketici davranısı üzerindeki etkisi ölçülmeye çalısılmıstır. Bu baglamda reklamların neden ve hangi özelliklerinden dolayı begenildigi ve satınalma eylemi ile iliskisi açıklanmaya çalısılmıstır. Tüketiciler reklamlarla girdikleri etkilesim sürecinin sonunda izledikleri reklamlardan etkileniyorlar mı? Satınalma sürecinde reklam mesajlarının rolü ne kadardır? Ne tür reklamlar daha çok izlenmektedir? Sorularına cevaplar bulunmaya çalısılmıstır. Bu iliskiler reklam çözümleme tekniklerinden ve alan arastırmalarından da yararlanılarak somut veriler ısıgında iliskilendirilerek ortaya konmustur
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to measure the impact of creative advertisements carrying the brand and product messages on the consumers. It is tried to determine which advertisements are admired and remembered from the consumers and moreover the relationship between the advertisement and consumer purchase behaviour has been examined. It is aimed to find answers to questions: Does consumers being affected from the advertisements they watched? What is the role of the advertisements on the purchase decisions? Which kind of advertisements looked on more? A survey research conducted to find answers and the collected data analyzed using sophisticated analysis techniques that gives the answers to why and how questions.