Comparable approach to 'The Theory of Efficient Market' a modified capital asset pricing model for maritime firms
- Tez No: 55807
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET“Etkin Piyasalar Teorisine Karşılaştırmalı Yaklaşım - Denizcilik Şirketleri İçin Düzeltilmiş Finansal Varlık Fiyatlandırma Modeli ”Sermaye Piyasalarının Etkinliği ve Finansal Varlık Fiyatlandırma Modeli üzerine çok çeşitli bakımlardan eleştiriler olmasına karşın, bu iki konu bugün finans literatüründe temel bilgi olarak verilmektedir. Bu çalışmada amaçlanan, sermaye piyasaları etkinliğinin ayrıntılı olarak incelenmesi ve çeşitli görüşleri dikkate alarak yeni bir yaklaşımın sunulabilmesidir. Çalışmanın içeriği bakımından sektörlerin finansal gelişimi ile piyasaların etkinliği arasındaki ilişkinin analizi de dikkate alınmaktadır. Bu doğrultuda denizcilik sektörünün özellikle finansal bakımdan değerlendirilmesi yapılmaktadır. Kapsam itibariyle Çalışma teorik ve pratik incelemelerle gerçekleştirilmiş olup, sermaye piyasalarının etkinliğinin uluslararası karşılaştırmalı bir yaklaşımla sunulabileceği ve sektör etkilerinin piyasa etkinliğinde rolünün test edilebileceği vurgulanmaktadır. Niteliği bakımından araştırma özetle şu konuları içermektedir. Etkin Piyasalar Hipotezinin ve test yöntemlerinin tanıtımı ve irdelenmesi;. Finansal Varlıkların Fiyatlandırılmasına ilişkin modellerin açıklaması;. Denizcilik şirketleri için fiyatlandırma, fonlama ve kredi değerliğinin belirlenmesi;. Uluslararası Karşılaştırmalı Sermaye Piyasası Etkinliği Yaklaşımının sunulması;. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın etkinliğinin karşılaştırmalı seviyesinin belirlenmesi;. Türk denizcilik sektörü için filo yaklaşımı ile piyasa değerinin tahmin edilmesi;. Piyasa etkinliğine sektörel etkinin katkısının tahminlenmesi. Finans bilimindeki önemli gelişimlerin, 1950'li yıllarda özellikle Markowitz ve Tobin tarafından getirilen açıklamalar ile başladığı belirtilebilir. Modern Portföy Teorisi (MPT) ile piyasalarda yatırım yapmanın temelleri belirlenmeye başlamıştır. Asıl amaç ise; işlem maliyetlerinin olmadığı, yatırım alternatiflerinin çok geniş olduğu, katılımcılarının piyasa beklentilerine göre hareket ettiği ve çok sayıda piyasa katılımcısının bulunduğu etkin piyasaların oluşumuna katkı sağlayabilmektir. Burada sihirli terim olan“sermaye piyasalarının etkinliği”ayrıntılı ve derleyici bir şekilde ilk kez Eugene Fama tarafından bilime kazandırılmıştır.“Etkin Piyasalar Hipotezi”ile, piyasalarda bilginin en kısa sürede fiyatlara doğru bir şekilde yansıması ve hiç bir yatırımcının piyasa beklentileri ötesinde sürekli bir kazanç sağlayamamış olması ifade edilmektedir. Bu yaklaşımla, piyasanın etkinliği; zayıf, yan-güçlü ve güçlü formda olmak üzere üç grupta test edilmektedir. Son dönemlerde bu sınıflandırmanın yenilenmesiyle etkinlik testleri; getiri tahminlemesi, olay (vaka) çalışmaları ve özel bilgi araştırmaları olmak üzere gerçekleştirilmektedir. Hipotez, birçok fınans bilimcisi tarafından çeşitli piyasalar için test edilmiş olup, genelde korelasyon testleri ve aşırı getiri yaklaşım modelleri kullanılmıştır. Yaygın kullanımına karşın hipotez üzerine yoğun eleştiriler de bulunmaktadır. Burada temel kıstas, test için seçilen modellerin yanlış sonuçlara götürebileceği ya da piyasaların gerçekten etkin olmayabileceğidir. Bilim çevrelerinde son zamanlardaki teorik eleştiriler dikkat çekicidir. Bu konuda en önemli göstergelerden birisi olarak 1987 ABD borsa krizi gösterilmektedir. Zira, bu dönemde pazarda yaşanan panikle fiyatlara yansımamış bir bilgi olmamasına rağmen, bir hafta içinde anormal düşüşler olmuştur. Benzer şekilde Ocak ayı, haftanın-belirli günü, tatil dönemi gibi sezonsal etkiler piyasalarda etkinlik hipotezine karşı görüş getirmektedir. Sermaye pazarında temel gösterge olan fiyatların doğru oluşması, etkinlik sağlanması bakımından temel kriterdir. Finans biliminde, ikinci önemli atılımın yaşandığı 1960'Iı yıllarda Sermaye Piyasaları Teorisi netlik kazanmıştır. Sharpe ve Lintner, Finansal Varlık Fiyatlandırma Modeli (CAPM)'ni geliştirerek yatırımların etkin piyasa koşullarına uygun gerçekleşmesine katkı sağlamıştır. Burada temel amaç, riskli koşullarda ideal fiyatlandırma modelini kullanarak menkul kıymetin gerçek fiyatını belirleyebilmektir. Menkul kıymetlerin fiyatlandırılması iki temel yaklaşımla verilebilir. Bunlardan ilki aynı zamanda CAPM'in dayandığı fayda maksimizasyonuna yönelik yaklaşım; ikincisi ise Ross tarafından geliştirilen Arbitraj Fiyatlandırma Modeli'nin dayandığı arbitraja yönelik spekülatif yaklaşımdır. Riskten kaçan yatırımcıların fayda fonksiyonlarının getiri maksimizasyonu tercihi ile özdeşleştirilmesiyle oluşturulan CAPM yaklaşımında yatırımcıların aynı tür bilgilere sahip olduğu ve dolayısıyla bilgiye dayalı işlem yapan yatırımcılarının bulunduğu piyasa koşulları öngörülmektedir. Buna karşılık, piyasada arbitraj olanaklarına göre hareket eden yatırımcının bulunduğu ve fiyatların birçok faktöre duyarlı olarak değişebildiği piyasa koşulları öngörüsü ile APM kullanım alanı bulmaktadır. Pratikte, CAPM, bir anlamda APM'in tek faktörlü çözümlemesi gibi kabul edilebilir. Böylece CAPM, yorumlanması ve uygulama kolaylığı nedeniyle yaygın bir kullanım görmektedir. Piyasada fiyatların doğru oluşamamasının temel sebepleri arasında pazar katılanlarının yetersizliği, bilgi değerlendirmede kalite eksikliği, piyasaya dış müdahalelerin olması, manüpülasyonlar, anomaliler ve ekonomik istikrarsızlıklar sayılabilir.Bu çalışmada yer verilen duruma göre, yatırımcıların bazı sektörler hakkında bilgi yetersizliğinde olması veya yetersizliği nedeniyle fiyatlar zamanında oluşmayabilmekte ve etkinlik de buna göre test edilebilmektedir. Nitekim fiyatlandırma modelleri temelde portföy yaklaşımına dayandığından, bireysel finansal yatırımların, etkin olmayan ortamlarda özel durumlar dikkate alınarak fiyatlandırılmaları gerekli görülmektedir. Denizcilik sektörü ekonomide farklı ve dikkate değer bir özelliğe sahiptir. Söz konusu firmaların borsaya kotasyonunda diğer sektörlere kıyasla geç kaldığı belirtilmelidir. Hatta, Norveç, Danimarka, Japonya ve ABD dışında birçok ülkenin borsasında denizcilik işletmeleri işlem bile görmemektedir. Böylece, denizcilik firmalarının ekonomide önemli bir işlevinin bulunması itibariyle, sermaye piyasalarının etkinliğinin en azından ekonomiyi temsil bakımından yetersiz kaldığına bir göstergedir. Öte yandan, etkin piyasa için, denizcilik sektöründe, denizcilik firmalarının fiyatlandırmasında aşağıdaki kriterlerin dikkate alınması gereklidir.. Denizcilik sektörü uluslararası bir piyasaya sahiptir. Uluslararası pazar riski navlun değerleri ve bunker fiyatları değişimi ile ölçümlenebilir,. Sektör firmalarının hisse senetlerinin işlem gördüğü borsaların etkin olduğu düşünülmesine karşın, uluslararası denizcilik piyasalarındaki değişiklikler pay senedi fiyatlarına doğru olarak zamanında yansımayabilir;. Özel uzmanlaşma gerektirmesi ve çeşitli riskler nedeniyle kurumsal yatırımcılar denizcilik sektörüne uzak kalmaktadır;. Nihayet sektör, ekonomik özelliklerinin ötesinde devlet politikalarına tabi ve aynı zamanda uluslararası ortak standartlara konu olabilmektedir. Sektörlerin finansal gelişimi dikkate alınarak ulaşılan yeni bir yaklaşımla etkinlik testi yapılması bu tezin özünü oluşturmaktadır. Buradan hareketle öncelikle EMH'in yeterli olmadığı noktalar aşağıdaki şekilde gruplanabilir:. Farklı sermaye piyasalannın etkinlik bakımından karşılaştırılabilmesi;. Bilgilerin fiyatlara yansıması ve içice geçme durumlarının kısa vade ve uzun vadeli farklılıklar göstermesi ve. Piyasaların singüler (tekil) özellikler göstermesi. Bu aşamada, piyasalann karşılaştınlması özelliklerini dikkate alan, ekonomik koşulları içeren ve potansiyel sektör etkilerini test edebilen bir yaklaşıma gerek duyulmaktadır. Sermaye piyasalannın etkinliğini değerlendirmede dikkate alınan karşılaştırmalı yaklaşım koşullan aşağıda özetlenmektedir. Sistemde birden fazla piyasa vardır,. Piyasalar birbirlerini etkilemektedir;. Piyasa etkinliği bireysel olarak değil bağıl olarak düşünülmelidir;. Farklı piyasa etkinlikleri aynı karakteristiklerle tanımlanabilir;. Bir piyasanın bilgi etkinliği artarken bağıl etkinliği de artmaktadır. XIYukarıda verilen bilgiler ışığında, bu Çalışma'da izlenen yöntem kısaca şu şekildedir: İlk Bölüm'de piyasaların etkinliğinin araştırılmasının önemi vurgulanarak, piyasa etkinliği testinin karşılaştırmalı bir yaklaşımla sunumunun hangi kapsamda ele alındığı belirtilmektedir. Çalışma'nın İkinci Bölümü'nde etkinlik, ekonomik fayda, sektörel gelişim, bilgi kalitesi ve fiyatlandırma kavramları belirlenerek; sermaye piyasaları etkinliği teorisi, hipotezi ve test metodları ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. Etkin Piyasalar Hipotezi'ne (EMH) ilişkin olarak bilimsel tartışmalar ve eleştiriler aynı Bölüm'de sunulmaktadır. Etkinlik kavramına paralel olarak ele alınan menkul kıymetlerin fiyatlandırılması, iki klasik modelle açıklanmaktadır. Öte yandan, modellere ilişkin en son bilimsel gelişmelerin yanı sıra, sektöre özel fiyatlandırma özellikleri dikkate alınmaktadır. Bölüm sonunda, denizcilik firmaları için risk gruplandırması yapılarak, sektörün fonlamasına ve finansal değerlendirilmesine ilişkin ayrıntılı bilgiler örneklerle sunulmaktadır. Üçüncü Bölüm'de sermaye piyasalarının etkinliğinin karşılaştırmalı veya bağımlı olarak belirlenmesine yönelik olarak geliştirilen yaklaşım sunulmaktadır. Bu bağlamda, böyle bir yaklaşıma gereksinim duyulması, borsaların temel karakteristikleri, sektörlerin finansal gelişiminin etkileri ve piyasa etkinliğinin karşılaştırmalı olarak test yöntemi verilmektedir. Çalışma'nın Dördüncü Bölümü'nde teorik anlatıma dayalı olarak sayısal analizler yapılmaktadır. Analiz aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır. Onüç borsanın 1986-1994 yılları arasındaki gelişimleri dikkate alınarak etkinlik seviyelerinin karşılaştırmalı yaklaşımla belirlenmesi;. ABD borsalarında işlem gören denizcilik şirketleri için, uluslararası değişkenlerin dikkate alınarak geliştirilmiş fiyatlandırma modelinin oluşturulması ve etkinliğin değerlendirilmesi;. Türkiye'deki denizcilik sektörü için filo yaklaşımı ile toplam piyasa değeri için alt sınır tahminlemesi,. Türkiye'de denizcilik sektörünün İMKB'ye kote olması durumunda uygun fiyatlama modellerinin oluşumu varsayımı ile, İMKB etkinliğindeki olası gelişimin belirlenmesi. Sonuç'ta, sermaye piyasalarının etkinliğine ilişkin savunulan yeni yaklaşımın hem teorik hem de sayısal araştırmalara uygun olarak genel bir değerlendirmesi sunulmaktadır. Çalışmada aşağıdaki temel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Piyasaların bilgi etkinliğinin ölçümlenmesinin yanı sıra, global olarak başka piyasalar dikkate alınarak karşılaştırmalı etkinlik seviyesi belirlenebilir.. Borsaların etkinlik seviyeleri itibariyle guruplandırılmasında dikkate alınabilecek temel iki parametre, piyasa değerinin Gayri Safi Milli Hasıla'ya XIIoranı ve piyasa işlem haciminin Gayri Safi Milli Hasıla'ya oranıdır. Ayrıca işlem gören şirket sayıları da gözlemlenebilir. istanbul Menkul Kıymetler Borsası belirlenen altı etkinlik grubundan ikincisine girmektedir. Aynı gurupta İtalya ve Portekiz bulunmaktadır. En etkin (altıncı) grupta İngiltere, ABD ve Japonya borsaları bulunmaktadır. Dikkat çekici olarak, İsrail, Meksika ve Kore borsalarının etkinliklerinin 1992 yılından itibaren hızla arttığı, en azından dördüncü grup etkinlik seviyesine ulaştıkları belirlenmiştir. New York (NYSE), Amerikan (AMEX) ve NASDAQ piyasalarında işlem gören denizcilik firmalarının CAPM modeline büyük ölçüde uygunluk göstermekle birlikte; uluslararası parametrelerden navlun değerlerine ve bunker değişimlerine de duyarlılık göstermesi geliştirilmiş bir fiyatlandırma modelini gerekli kılmaktadır. Türkiye'de denizcilik firmalarına ait gemilerin sayısı 1995 yılı başı itibariyle 1202 olarak belirlenmiş ve uluslararası fiyatların dikkate alınmasıyla alt limiti 1.7 milyar dolar olan bir filo bedeli hesaplanmıştır. Türkiye'de denizcilik işletmelerinin ekonomiye katkısı ve aynı zamanda İMKB'nin tüm sektörleri kapsaması açısından; denizcilik firmalarının borsada işlem görmeye başlaması ile piyasa etkinliğinde belirgin bir artış gözlenecek ve İMKB üçüncü etkinlik gurubuna girme şansı yakalayabilecektir. Denizcilik firmalarının borsaya girmesiyle yeni fınansal kaynak sağlanacak ve daha gerçekçi fiyatlandırma olanağı elde edilebilecektir. Xlli
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective in this study is to discuss the Efficient Markets Hypothesis (EMH) and present a different approach for the efficiency level. The model offered here, based on relativity, will measure any change in the efficiency level when a new firm or sector starts trading in a capital market. For this purpose, some stock exchanges and the Istanbul Stock Exchange (ISE), the shipping firms in the USA and the shipping fleet in Turkey are also considered in the empirical research. In the scope of the study; the basic concepts, theory and tests of efficient markets are discussed in detail. Here it is argued that the theory of capital market efficiency will need to be modified, perhaps based on the fractal approach or a comparable approach. In the discussion of the EMH test models, we try to prove that sometimes the capital markets cannot respond to fair pricing because of the international characteristics of some industries. In particular, the maritime industry with its specific international market (freight market) is used as an example. A new approach to test the market efficiency presented in Chapter 3 is called“the Relative. Market Efficiency Level Between Different Stock Markets”. Although, this approach would not be a fundamental step for a finance theory, it is believed that it would reveal more clearly the real position of a market amongst the world markets. Finally we focus on the relationship between the efficiency of capital markets and the financial development of the economic sectors. In order for a market to be efficient, it appears that a stock exchange should include as many sectors as possible. In Chapter 4, by using the“RMEL equation,”the change at the efficiency level is tried to be estimated when new firms' stocks start trading in a stock exchange. To support the hypothesis empirically, first the comparative efficiency levels of some capital markets are ranked according to the RMEL hypothesis. Then, importantly, a global regression model for maritime companies is obtained to estimate the expected returns for the Turkish maritime sector. However, we strongly recommend that not only this sector but also any sector should become involved in the capital markets for a fair pricing in economy. Finally, the determination of the impacts of a new sector's entrance to the market is stated.