Avrupa Birliği yerel yönetimler ekseninde örgütlenme modelleri
Organization models for local government in European Union
  1. Tez No: 219747
  2. Yazar: BİLAL ŞİNİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET BAYRAMOĞLU ALADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Avrupa, 1945 sonrası sosyal, ekonomik ve siyasal çok önemli değişiklikler geçirmiştir. Yaşanan bu değişiklikler yerel yönetimleri de yakından etkilemiştir. Bu dönemde, yönetimler arası hizmetlerin yerine getirilmesinde sorumlulukların aşağıya doğru verilmesinde doğal bir eğilim vardı. 1970 sonrası ise ekonomik bunalım sonucu, güç ve yetkilerin merkezi yönetime kaydığı ve yerel yönetimlerin yerel politikayı belirlemedeki rolünün azaldığı görülür. 1980 ve devamında ise Dünya Bankası, IMF ve OECD gibi uluslararası kuruluşlar kamu yönetimlerinin dolayısıyla da yerel yönetimlerin reforma tabi tutulma sürecinde çok önemli işlevler görmüştür.Bu uluslar arası kuruluşların yanı sıra, 1950'den itibaren Avrupa Konseyi'nin, 1990 sonrası da Avrupa Birliği'nin üye ya da aday ülke kamu yönetimleri ve yerel yönetimleri üzerine etkileri söz konusudur. Aslında ne Avrupa Konseyi ne de Avrupa Birliği'nin, üye ülkelerinin yönetsel yapılarına ve yerel yönetimlerine doğrudan müdahale etme gibi bir yetkisi yoktur. Bununla beraber, Avrupa Birliği'nin uyguladığı çeşitli politikalarla üye ve aday ülkelerin yönetsel yapılarını şekillendirdiği görülür. Bölgeselleşme bunlardan en önemlilerindendir.Bu çerçevede çalışmada 1945'den günümüze Avrupa'da yerel yönetimlerle ilgili olarak öne çıkan kavramlar tespit edilmiştir; özellikle öne çıkan yerel özerklik ve yerel katılım kavramları bağlamında Fransa, Macaristan ve Türkiye'nin yerel yönetim modellerini değerlendirerek, bu modellerin hangi aşamada olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yukarıda kısaca ifade edilen dünyadaki ve Avrupadaki gelişmeler karşısında Fransa, Macaristan ve Türkiye'nin ne şekilde tepki verdiği araştırılmıştır.Sonuç olarak başta Avrupa Birliği olmak üzere Dünya Bankası, OECD ve IMF gibi örgütlenmeler, ülkelerin yönetim yapılarını şekillendirmektedir. Bu etki Macaristan ve Türkiye gibi orta gelişmişlik düzeyindeki ülkelerde daha yoğun olarak hissedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Following 1945, Europe has seen drastic social, economic, and political changes. These changes have closely affected the local governments. In this period, there has been a natural tendency to give responsibilities downwards for providing intergovernmental services. Following the economic depression after 1970, power and authority have moved to central administrations and local governments? role in determining local politics has decreased.In 1980?s, on the other hand, international organizations such as World Bank, IMF and OECD have served important functions during the process of reforming public administrations and thus local governments.In addition to these establishments, the Council of Europe after 1950 and the European Union after 1990 have affected the public administrations and local governments of member or candidate countries. In fact, neither the Council of Europe nor the European Union has the authority to directly interfere with the administrative structures and local governments of member states. However, it is also observed that the European Union has shaped the administrative structures of member and candidate countries with the policies it implements.In this respect, this study determines the important concepts related to local governments in Europe that gained importance after 1945 to date. This study also evaluates the local governmental models in France, Hungary and Turkey in terms of local autonomy and local participation and then determines where these models stand. Besides, how France, Hungary and Turkey will react against developments in the world and in Europe mentioned above is investigated.In conclusion, organizations such as European Union, World Bank, OECD and IMF form the structures of countries. This impact is observed more in developing countries such as Hungary and Turkey.