Bahçe(1908-1909) 1-52. sayılar, inceleme, tahlili fihrist, seçilmiş yazılar
Bahçe 1-52 numbers examination, analyze of the index, the selected articles
- Tez No: 219755
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
23 Temmuz 1908 tarihinde 2. Meşrutiyetin ilân edilmesiyle Osmanlı İmparatorluğu'ndaki baskıcı rejim sona ermiştir. Ülkede büyük bir sevinç ve edebî faaliyet yaratan bu olayla birlikte aydınlar, bu serbestî havaya uygun olarak hürriyeti, meşrutiyeti öven yazılar yazmışlardır. 2. Meşrutiyetin ilânıyla Selanik'te çıkmaya başlayan ve çalışmamızın konusu olan Bahçe dergisi özellikle İttihat ve Terakki Cemiyetinin yayın organı olması ve devrin önemli yazarlarını barındırması açısından büyük öneme sahiptir. 2. Meşrutiyet dönemini aydınlatması, baskı döneminden sonra meydana gelen fikir değişikliklerini, edebî gelişmeleri yansıtması açısından bu dönemdeki eski harfli süreli yayınların incelenmesi kültür tarihimiz açısından çok önemlidir. Bahçe dergisi edebî, siyasî, ictimaî ve fennî içeriğiyle 2. Meşrutiyet dönemine ışık tutmaktadır. Haftalık olarak yayımlanan Bahçe dergisi ilk olarak 3 Ağustos 1908'de yayımlanmıştır. Çalışmamızda 3 Ağustos 1908 ile 7 Eylül 1909 tarihleri arasında 52 sayı olarak çıkan Bahçe dergisi incelenmiştir. Birinci bölümde Meşrutiyet dönemi dergi anlayışına, Bağçe dergisinin içerik ve fiziksel özelliklerine, yazar biyografilerine ve dergiyle ilgili iki tabloya yer verilmiştir. İkinci bölümde, `'Yazar Adlarına Göre Fihrist'' yer almıştır. Üçüncü bölümde ise `'Konulara Göre Fihrist''e yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Bahçe'den seçilen ve Latin harfleriyle verilen yazılar yer almıştır. Son bölümde ise çalışmamızda yararlandığımız kaynakları gösteren kaynakçaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the declaration of the second constitutional monarchy on 23.July.1908 the oppressive regime in the Ottoman Empire came to an end. Following this development which generated a great deal of joy and literary activity, the intellectuals began writing celebratory articles praising freedom and monarchy. The subject of our study, the Bahçe journal which was first published in Selanik after the declaration of the 2nd constitutional monarchy is of great importance in the sense that it was published by the Union Party and harbored some of the most prominent writers of the era. It is essential to analyze these periodical publications in the old alphabet which shed light on the second constitutional monarchy and reflect the changes in ideas after the oppression period and the developments in literature, in order to understand our cultural history. Bahçe magazine sheds light on the second constitutional monarchy period with its literary, political, social and scientific content. Bahçe journal which was published weekly was first published on 3.August.1908. In this study, 52 issues of Bahçe, published between 3 August 1908 and 7.September 1909, were analyzed. The first section contains the study of Monarchical era magazine concept, the contents and physical characteristics of Bahçe, author biographies and two tables concerning the maganize. The second section contains an `Alphabetical Index of Authors?. The third section contains an `Alphabetical Index of Topics?. The fourth section focuses on selected articles in Latin. The last section lists the references.