A phenomenological look at W. B. Yeats' An Irish Airman Foresees his Death with help from some thoughts in Martin Heidegger's Being and Time
Martin Heidegger'in Varlık ve Zaman adlı eserinde bulunan fikirlerden istifade ederek W. B. Yeats adlı İrlandalı şairin An Irish Airman Foresees his Death şiirine fenomenolojik bir bakış
  1. Tez No: 219754
  2. Yazar: HAMDİ ALİ SERDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ölüm ile hayat kavramları akademik bir tartışma konusu olduklarında fenomenolojiye olan ihtiyacın anında ortaya çıkması beklenir. Bu tür durumları belki de en güzel şekliyle edebiyat ve felsefe arasında işbirliğinin doğuşu olarak isimlendirmek doğru olacaktır. Böyle bir çalışma ölüm ile hayatın birer edebiyat konusu olarak felsefi manada fenomenolojik açıdan ele alınması şeklinde örneklendirilebilir. Hayatın kendisine ölümden yaklaşılması başlangıçta şaşırtıcı gelebilir; ancak, daha derin bir analiz ile fenomenolojinin varoluşcu türünün ortaya koyduğu şartlar bağlamında bu engel aşılabilir. Bu çalışmada, temel olarak, edebiyatın felsefe ile yapacağı işbirliğinden ne tür bir fayda sağlayacağına dair sorunun cevabı aranmıştır.Belki de bu eser aracılığıyla, 16 satırlık küçük bir şiiri ile edebiyat dünyasından gelen William Butler Yeats, 400 sayfayı aşkın şaheseriyle felsefe dünyasından gelen Martin Heidegger'le ilk defa temas kurma şansını yakalamıştır. Bu eser, temel olarak, edebiyatçılarla felsefeciler arasında benzeri temasların daha fazla olmasının gerekliliğini doğrulamak amacını gütmektedir.
Özet (Çeviri)
The need for phenomenology is expected to instantly emerge when life and death becomes a subject for academic discussion. This type of situation can perhaps be best referred to as the emergence of collaborative work between literature and philosophy. Philosophically phenomenological handling of life and death as literary subjects of topic can possibly be exemplified in a work of this kind. Approaching life from the angle of death may sound startling initially; however, a deeper level analysis can be encouraging in terms that the existential type of phenomenology tends to prescribe. So the work at hand would rather demand to be covered inversely. To this end, literature has been put in this work at the service of philosophy. It essentially sought the answer to the question of what and how literature could benefit from its collaboration with philosophy.Perhaps, this thesis allowed William Butler Yeats, a leading figure of literature, who wrote a 16-line tiny poem, to have his first contact with Martin Heidegger, a leading figure of philosophy, who wrote a masterwork of over 400 pages. This work is basically intended to prove right the need for further contacts of this type between men of literature and philosophers.