Divan-ı Fanî incelemesi
The search of Divan-i Fani
  1. Tez No: 219756
  2. Yazar: ABDULKADİR KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
K l asik Türk Edebiyatını oluşturan unsurların başında gelen şiir yüzyıllarboyunca şairler tarafından kaleme alınmıştır. Yazdıkları şiirleri divanlarda toplayaraksanat severlerin beğenisine sunmuşlardır. Bu çalışmayı teşkil eden eser XV. Yüzyılınsonu ile XVI. Yüzyılın başında yaşayan ve Fânî mahlasıyla şiirler yazan şaire aittir.Şairin Karahisar'da doğduğu fakat doğum tarihi bilinmemektedir. Kaynaklara göreLazkiye (Denizli) mevlevihanesi şeyhi olmuş ve burada ölmüştür. Ölüm tarihi EsrarDede'nin Tezkire-i Şu'ara-yı Mevleviye'sinde Hicri 910 (1504) tarihi belirtilmektedir.D i v andaki şiirler tasavvufi temaları içermektedir. Şiirlerin içeriği şairinMevlevi olduğu göstermektedir. Divan'daki şiirlerin son harflerinden yola çıkarakDivan'ın gayr-i mürettep bir divan olduğu ortaya çıkıyor. Divan'daki şiirlerin çoğugazellerden oluşuyor. Divan da Firâk-nâme adlı uzunca bir mesnevi de yer almaktadır.Dönemin bütün özellikleri şiirlerinde görülen Fânî'nin dili sâde ve akıcıdır.E ser üç ana bölümde toplanarak incelendi. Birinci bölümde şairin yaşadığıdönemdeki Türk edebiyatının genel özellikleri konusuna değinilmiş, daha sora şairinhayatı ve edebi şahsiyeti ele alınmıştır. İkinci bölümde Divân'ın incelenmesi yapılmışayrıca şairin dil ve üslubu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde transkripsiyonlu metinyer almıştır.
Özet (Çeviri)
Poem is one of the main component that forms the Turkish ClassicalLiterature, has been written out for centuries by the poets. Poets collected theirpoems in the ?divans? in order to get art lovers like or approve of. The work of artthat constitutes this study was written by a poet whose penname was ?Fani? andlived from the last of the XV th century to earlies of the XVI th century. We knowthat he was born in Karahisar but we don?t know the date of his birth. According towritten sources, he was the head of the lodge used by Mevlevi dervishes in Lazkiye(Denizli) and he dead here. According to Esrar Dede?s Tezkire-i Şu?ara-yıMevleviye, his death date was Hegira 910- (1504)The poems in the divan includes sufistic themes. The contents of the poemsshoq that the poets were see that the Divan isn?t a compositor Divan-There was along ?Mesnevi - Firak- name - in the Divan. The style of the fani is simple andfluent, and we can see all of the characteristics of this years in his poems.His opus was studied in three parts. In the fırst part the characteristics of theTurkish Literature praetices were studied and then the poet?s life and the literarypersonality were studied-In the second part, Divan was studied, poet?s style and thelanguage he used was considered. In the third part there was a transcriptional text.