Alevi-Bektaşi kültüründe kadın
Turkish woman in Alevi-Bektaşi culture
  1. Tez No: 219762
  2. Yazar: HÜLYA ŞENKUL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çalısmamızın konusu geçmisten günümüze kadar kadının geçirdiği değisiklikleri vurgulayarak, Alevi-Bektasi kültürü içinde kadının yerini belirlemektir. Çalısma üç ana bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, kadının Türk kültüründe yani ?slamiyet öncesi ve ?slamiyet sonrasında, beylikler döneminde, Cumhuriyet döneminde ve günümüz toplumunda yeri, konumu ile ilgili bilgiler verilmistir. ?kinci bölümde ise, Alevi-Bektasi kültürü içinde kadının yeri ve konumu, kadına verilen değer hakkında bilgi verilmistir. Üçüncü bölümde, Alevi-Bektasi kadın halk ozanları, kadınlar tanıtılmıs, ozanların siirlerinde tasvir edilen kadınlar hakkında bilgi verilmistir. Türk kültürü içinde kadına verilen değer ile Alevi-Bektasi toplumunda kadına verilen değerin, kadının konumunun benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the emphasis of changes that women have experienced so far and women?s place in the Alevi-Bektasi culture. The study has three main parts: In the first part, some information is given about the situation of women in the Turkish Culture, both before and after Islamism, in the principality period, in the republic period and in today?s society. In the second part, some information is given about the situation and place of women in the Alevi-Bektasi culture and the value assigned to women. In the third part, Alevi-Bektasi woman folk poets are introduced and some information about the women who are described in poems of this literature is given. The value of women in the Turkish Culture and Alevi-Bektasi society and the similarities and differences in these are mentioned as well.