Şan eğitiminin bariton sese etkisinin akustik ve larengostroboskopik olarak incelenmesi, doğru ses elde edebilmek için egzersiz önerileri
An acoustic and laryngostroboscopic study of the effects of vocal education on the baritone voice and exercise recommendations to produce the correct voice.
  1. Tez No: 219790
  2. Yazar: MEHMET ALPER KAZANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞENİZ DURU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Profesyonel şan eğitimi için iyi bir müzik kulağına ve ses kalitesine ihtiyaç vardır. Sağlam bir gırtlak yapısına uygulanan doğru teknik, uzun yıllar sağlıklı şarkı söyleyebilmenin anahtarıdır. Bu çalışmada, doğru bir şan eğitimi için gerekli olan anatomik, teknik ve pratik bilgiler ele alınmıştır.Birinci bölümde, ses oluşum mekanizmasının anatomik yapısı, işleyişi, sağlığı, gelişimi ve şan eğitimi açısından dikkat edilmesi gerekenler noktalar incelenerek, bariton ses özellikleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise şan eğitiminin bariton ses rengine olan etkisinin larengostroboskopik ve akustik incelemesi yapılmıştır. Şan eğitimi ile bariton seslerde ortaya çıkan, yeğinlik, vibrato ve formantlardaki gelişim gözlenerek, tüm bu müzikal değerlerin, sağlıklı ve sağlam bir gırtlak yapısına uygulanan, doğru bir şan tekniği ile elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
For professional vocal education, one must have a good musical ear and voice quality. The right technique applied to a strong larynx is the key to long years of being able to sing healthily. In this study, the necessary anatomical, technical and practical knowledge for proper voice instruction has been taken into consideration.In the first part, by carefully studying the anatomical nature of the sound-creating mechanism, its processes, health, development and other aspects relevant to vocal education, detailed information about the particular characteristics of the baritone voice have been given.In the second part, a laryngostroboscopic and acoustic study of the effects of vocal education upon the color of the baritone voice has been done. By observing the intensity, vibrato and formant development of baritone voices resulting from vocal education, it was seen that all of these musical objectives can be reached with the correct vocal technique when applied to a strong and healthy larynx.