Erkek ses türleri, özellikleri ve eğitiminin uzman görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Male voice types, characteristics and training
- Tez No: 841648
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN KIZILDELİ SALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, ses eğitimi uzmanlarının erkek seslerinin tür, özellik ve eğitimi konusundaki görüşlerinin bilimsel araştırma yöntemleri doğrultusunda incelerek bir durum tespiti yapılması amaçlanmıştır. Araştırma erkek sesi tür, özellik ve eğitimi konusunun alanında uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi ve gerek öğretmen gerekse öğrencilere kaynak oluşturması bakımından önemlidir. Bu araştırma da nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Verilere ulaşabilmek için yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış, kapsam geçerliliği için 5 uzman görüşü alınmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu alanında uzman, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı, Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Opera/Şan Ana Sanat Dalı, Devlet Opera ve Balesi gibi kurumlarda görev yapmış ve yapmakta olan 10 eğitimci/sanatçıya uygulanmış, ilgili literatür yurt içi, yurt dışı makale, tez, dergi, internet ve kütüphaneden taranmıştır. Araştırmaya gönüllük esasına dayalı olarak katılım sağlayan uzaman kişilerden elde edilen verileri analiz edebilmek için şahsi onayları ile kayıt altına alınmış, elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiş, temalar ve kodlar çıkartılmıştır. Bu kodlar ve temalar 2 uzmana gönderilmiş, uzmanlar arası uyum analizi yapılmış ve %80.6 sonucu elde edilerek güvenilirlik sağlanmıştır. Araştırmanın üç alt problemine ilişkin elde edilen bulgular doğrultusunda; erkek ses türleri/alt türlerinin ayrımı ve ses türlerini belirleyen faktörler/etkenlerin; sesin tınısı, yapısı, hacmi, genişliği, kullanılabilirliği, sınırları, parlaklığı olduğu, bununla beraber coğrafya – İklim (soğuk ülkelerde baslar ve sıcak ülkelerde tenorlar) gibi etkeninin de etki ettiği, Dünya da ve Türkiye'de en çok karşılaşılan erkek ses türlerinin bariton ve tenor olduğu, en az karşılaşılan seslerin türlerinin bas ses türü olduğu, İyi bir erkek sesinde bulunması gereken özelliklerin ses yapısı, kalitesi ve müzikalite faktörlerinin öncülük ettiği hemen ardından eğitim (teknik) ve rol yeteneği (oyunculuk) olduğu, erkek seslerinin eğitiminde en çok karşılaşılan zorlukların geçiş tonu sorunları (üst tonlar), esnek olamama ve kendilerini sıkma eğilimi göstererek sertlik oluşturdukları, öğrencilerin anlatılan ve bahsedilen soyut kavramları algılamakta güçlük çektikleri vb. gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler; Erkek ses eğitimi, Erkek ses özellikleri, Erkek ses türleri, Ses eğitimi.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the situation by examining the opinions of voice education experts on the type, characteristics and training of male voices in line with scientific research methods. The research is important in terms of evaluating the male voice type, characteristics and education in line with the opinions of experts in the field and providing a resource for both teachers and students. Qualitative research design was used in this research. A semi-structured interview form was prepared to access the data, and 5 expert opinions were taken for content validity. The semi-structured interview form was applied to 10 educators/artists who are experts in their field and have worked or are currently working in institutions such as the Faculty of Education, Fine Arts Education Department, Music Education Department, State Conservatory Performing Arts Department, Opera/Singing Main Art Branch, State Opera and Ballet, and related literature. Domestic and international articles, theses, magazines, internet and libraries were scanned. In order to analyze the data obtained from experts who participated in the research on a voluntary basis, their personal consent was recorded, the data obtained was analyzed by content analysis, and themes and codes were extracted. These codes and themes were sent to 2 experts, a compatibility analysis was conducted between the experts and reliability was achieved by obtaining a result of 80.6%. In line with the findings regarding the three sub-problems of the research; distinction of male voice types/subtypes and the factors/factors that determine voice types; The most common male voice types in the world and in Turkey are baritone and tenor, the least common types of voices are the bass type, the characteristics that a good male voice should have are voice structure, quality and musicality factors, followed by education (technique) and role ability (acting), the most common difficulties in the training of male voices are Transition tone problems (overtones), inability to be flexible and tend to get bored, creating rigidity, students having difficulty in perceiving the abstract concepts explained and mentioned, etc. Results such as these have been achieved. Keywords; Male voice training, Male voice characteristics, Male voice types, voice training