An exploratory investigation of the comparative competency of public relations and advertising in terms of dissemination of information
Halkla ilişkiler ve reklamcılığın bilgi dağıtımı açısından karşılıklı yetkinlik araştırması
- Tez No: 219801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde, sürekli değişim içerisinde olan pazarlama sektöründe halkla ilişkiler ve reklamcılığın rolleri de değişim geçirmektedir. Reklamcılık geleneksel olarak pazarlama kampanyalarında ön planda yer almıştır, fakat zamanla halkla ilişkiler de gelecekte marka yönetiminde firmalara önemli avantajlar sağlayan bir sektör olduğunu kanıtlamıştır. Bu tez çalışmasının amacı, aynı mesajları içeren reklam metni ve halkla ilişkiler çalışmaları sonucu basında yer alan haber metinleri arasındaki yetkinlik farkını bilgi dağıtımı açısından araştırmaktır.Bu tez çalışması haber niteliği taşıyan halkla ilişkiler çalışmaları ve basılı reklam medyalarıyla yapılan reklamcılık çalışmaları arasındaki yetkinlik farkını bilgi dağıtımı açısından incelemektedir. Araştırma soru ve hipotezi 100 kişilik bir anket çalışması ile test edilmiştir. Bu 100 kişinin 50 kişisine araştırmacı tarafından hazırlanan haber metni, diğer 50 kişiye de reklam metni gösterildikten sonra anket formlarının doldurulması istenmiştir.Bu araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bulgular, halkla ilişkiler ve reklamcılığın marka yönetiminde nasıl rol aldıklarına dair günümüz iletişim sektörüne bakışa katkıda bulunmaktadır. Sonuçlar, verilen mesaj aynı olduğu takdirde halkla ilişkiler çalışmaları sonucunda basında yer alan haberlerin yazılı basında yer alan reklamlara göre bilgi dağıtımı açısından daha yetkin olabileceği düşüncesini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the ever-changing world of marketing, the roles of public relations and advertising activities are changing. While advertising has traditionally ruled marketing campaigns, public relations is proving to have the necessary advantages for managing brands for the future. The purpose of the current study is to better understand competency in terms of dissemination of information between editorial coverage through public relations activities and advertisement that contains parallel messages.This exploratory study investigates the difference in the competency of public relations? media placement and advertising when the messages employed by both are similar. The research question is examined through a survey analysis with 100 people exposed to either editorial coverage or advertisement.The findings of this study contribute to our current understanding of how public relations? media placement and advertising perform differently on key measures when the given messages are similar. The results support the thought that editorial coverage through public relations activities might be more competent in terms of dissemination of information than an advertisement that contains parallel messages.