Semiotics and the forms of postmodern life through the analysis of advertising
Reklam ve tanıtım perspektifinden göstergebilim ve postmodern yaşam
- Tez No: 219802
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gösterge; bir şeyi temsil etmesi, onun yerine geçmesi için yaratılmış her hangi bir bildiri olarak tanımlanabilir. Örneğin, kelimeler birer göstergedir. Ağaç kelimesini, dallarında yaprakları olan büyük bir bitkinin yerine kullanırız. Mimikler, vücut hareketleri (dili), saç modelimiz, kullandığımız aksesuarlar, kıyafetlerimiz konuşma tarzımız birer göstergedir. Göstergeleri inceleyen disipline, göstergebilim diyoruz.Günlük hayatımızın parçası olan, bildiğimiz diğer göstergeleri düşünün; billboard'lar, trafik işaretleri, ambalaj tasarımları, işaret dili, üzerinde mesaj yazan t-shirtler, parmak izimiz, imzamız, üniformalar, v.b.Yaptığımız ya da giydiğimiz her şey bir gösterge tarafından yaratılan ?mesaj? olarak algılanabilir. Hayatımızın büyük bölümünü kendimiz hakkında mesajlar göndererek ve diğer insanların kendileri hakkında bize gönderdikleri mesajları yorumlayarak geçiriyoruz. Hatta mesaj gönderip aldığımızın bazen farkında bile olmuyoruz. İnsanın, göstergeler yaratan ve onları yorumlayabilen hayvan olduğunu söylersek, abartılı bir analiz yapmış olmayız.Eklektik ve postmodern bir çağda yaşıyoruz. Her toplumun, tarihi, dini inançları, gelenekleri coğrafi konumu vb. tarafından yaratılan kültürel kodları olsa da, kitle iletişim araçları ve medya, istediği konuda bize global bir bakış açısı empoze edebiliyor. Postmodern dünyada tüketim eşyaları birer göstergedir. Biz, satın alarak ya da o hizmetleri kullanarak göstergeleri satın almış ve kullanmış oluyoruz. Örneğin, bir fast-food restorandan yemek yiyorsak aslında kendi kimliğimize dair bir mesaj vermiş oluyoruz. Tabii bu mesajı göstergeler denetim altında tutuyorlar ve onlar belirliyorlar. Doğru bir iletişim aktivitesinin ön koşulu, kültürel kodları iyi bilip, uygun bir göstergeleştirme süreci ve sistemi yaratmaktır.Bu tezin amacı, göstergelerin, iletişimdeki, tasarımdaki, sosyal yaşamdaki ve reklamdaki rolünü anlamaktır. Göstergebilim, her iletişim ögrencisinin ya da bu konudaki profesyonelin, bu disiplinde yetkinliğini artırması için, hakim olması gereken hayati bir konudur.
Özet (Çeviri)
Sign can be define as ?anything can be made to stand for something else.? Thus words are signs. When we use the word ?tree? we are using it to stand for a large plant with leafy branches. Facial expressions are signs. Body movements (body language) are signs. So are our hair cuts, the style of our eyeglasses, moustaches or beards, jewelry, style of discourse-the list goes on and on. This discipline, which examines signs, is called ?Semiotics?.Consider also some of the signs that we are conscious of and which are part of our everyday lives: road side billboards, traffic signs, package design, signs in shops, sign language, ?message? tee shirts, labels on article clothing, our fingerprint, our signatures, uniforms.Everything we do and everything we wear can be seen as a message (generated by a sign) and we spend our lives sending messages about ourselves and interpreting messages that others send about themselves. We?re not always conscious that they are receiving or sending messages either. And also it?s not too much of an exaggeration to say, that human beings are sign-creating and sign-interpreting animals.We?re living in an eclectic, postmodern world. Despite every society has its own cultural codes created by their history, traditions, religion, geographical position, etc. mass communication devices and media can easily provide us a global vision of any subject. In the postmodern world, objects and commodities are signs; in using and consuming them we are using or consuming signs. Thus, in using or consuming fast-food restaurants and their products, we are making statements about ourselves. Of course, those statements are controlled and kept in a narrow range by the code. The precondition of good communication activity is first, to know the cultural codes of target audience than create an appropriate signification system.The goal of this thesis is to understand the role that signs play in communication, design, social life, and advertising. Semiotics is a crucial concept that all the communication students and professionals should remain in possession of the field.