İkiz açıklar hipotezi ve Türkiye uygulaması (1990-2006)
The twin deficit hypothesis and Turkey case (1990-2006)
  1. Tez No: 219816
  2. Yazar: PELİN KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÖZSABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bir ekonominin yatırım ve tasarrufları arasındaki fark cari açık olarak ifade edilmekte iken, kamu harcamalarının kamu gelirlerini aşması sonucu oluşan fark ise bütçe açığı olarak ifade edilmektedir. Bu iki açığın kapatılması ülkeler için temel makroekonomik hedeflerden olmaktadır. Son yıllarda bu iki açığın birbirini etkilediği varsayımından hareketle ortaya atılan İkiz Açıklar Hipotezi'nin Türkiye için geçerliliği makroekonomik politikaların şekillenmesi açısından önem kazanmıştır.Bu çalışmada da İkiz Açıklar Hipotezi'nin Türkiye ekonomisi için geçerliliği araştırılmıştır. 1990-2006 yılları arası üçer aylık veriler kullanılmış, Eviews programında ekonometrik analizler yapılmıştır.Çalışmanın iki temel bulgusu vardır. Bunlardan ilki bütçe açıkları ile cari açıklar arasında bir ilişkinin varlığının regresyon analizi sonucu ortaya konması. İkincisi ise, bu ilişkinin çift yönlü bir ilişki olduğunun Granger Nedensellik Testi ile belirlenmesidir.Çalışma sonucu elde edilen sonuçlar göstermiştir ki; bütçe açıkları ve cari açıklar arasında bir ilişki söz konusudur ve İlişkinin yönü hem bütçe açıklarından cari açıklara doğru hem de; cari açıklardan bütçe açıklarına doğrudur.Anahtar Kelimeler : İkiz açıklar hipotezi, Bütçe açığı, Cari açık
Özet (Çeviri)
While deficit between invesments and savings is represented as current acoount, deficit between goverment expenditure and goverment income is represented as budget deficit. Metting this deficits is one of the main macroeconomics targets. Recent years, legality for Turkey of Twin Deficit Hypothesis broached with assumption this two deficit affect each other has became important for the purposes of taking on a shape.In this study, legality for Turkey economics twin deficit hypothesis has been ascertained. Three mounth datas period of 1990-2006 have been used. Econometric analyzes have been done by Eviews programe.Study results werw achieved. The prime finding is that there is a relation between current account deficit and budget deficit accourding to results of regression analysis.The secondary finding is also that this relation is a duplex relation according to Granger Causation TestThe findings reflect two conculsions; there is a relation between current account deficit and budget deficit and direction of relation is both from budget deficit to current account deficit and from current account deficit to budget deficit.Keywords : Twin deficit hypothesis, Budget deficit, Current account deficit