The republic of Turkey's political life and the changes on its political culture after 1980
Türkiye'nin 1980 sonrası siyasi hayatı ve siyasal kültüründeki değişimler
  1. Tez No: 219840
  2. Yazar: DANİEL MAURİCİO DALL?AGNOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEROZ AHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'nin Cumhuriyeti 1923'de kuruldu, Mustafa Kemal Atatürk tarafından. O ilkCumhurbaşkanıydı ve Osmanlı Döneminden ayırmak için değişiklikler yapmayıbaşladı. 1983'indeki ölümünden sonra İnönü onun yerine geçti ama 1950'deülkenin tek parti sistemi kalmamıştı ve insanların artık onları temsil edecek partiyiseçebiliyorlardı. Sonra Türk Milleti sağ partilere tercih etmeyi başladı ve bu 1990yılların başına kadar devam edecekti. Ordu 3 defa ülkenin kontrolü eline aldıyaşanan sıkıntılar ve problemlerden dolayı. Bunlar 1960, 1971, ve 1980. 1960yılındaki liberal kanun vardı ve politik bölünme başladı bu da çok partili bir sistemiçin kapıları açtı. 1971 olanında ülke için tehlike taşıyan partilerini yasak ettiler vedaha sert bir yönetim için yasada bazı değişlikler yapıldı. En son olan, 1980, ensert darbe olarak hatırlanıyor çünkü bütün partiler yasaklandı ve Ordunun amacı,yeni bir yasa yaparak milleti politika'dan uzaklaştırmaktı ve öylece yeni bir partibölünme olaydan kurtuldu. 1990'larda ülkenin politik kültüründen yeni bir gerçekortaya çıktı; millet sanki aşırı sağ partilere doğru desteklerine götürdüler, ve bupartilerin milletçi ve islam bakış açıları vardı.
Özet (Çeviri)
The Turkish Republic was founded in 1923 by Mustafa Kemal Atatürk. He thenbecame the first president and started a process of changes in the country in orderto unlink it from the heritage of the Ottoman Empire. After his death in 1938, hewas replaced by Ismet İnönü in the presidency. But in 1946 and 1950 the Turkishpeople had the chance to choose their representatives in a multi-party system.The Turkish electorate began to show a preference for center-right parties, apreference that would last until the beginning of the 1990?s. Three times werewhen the order was not being assured in the country that the military intervenedthrough coups: 1960, 1971 and 1980. The one from 1960, through its liberalconstitution, started a process of political fragmentation and restored the multipartysystem in the country; the one in 1971 banned parties that were considereddangerous for the state and promoted some amendments in the constitution inorder to make it stricter; and the one in 1980 was considered the strictest one,since it banned all the political parties and wished to de-politicize the populationand avoid a new party fragmentation through a completely new constitution. Eventhough several new parties emerged in the 1980?s, the population seemed to stillsupport the center-right parties. But the 1990?s showed a new reality in thecountry?s political culture: the population started to move towards the extremeright,supporting parties with nationalist and Islamist programs.