Consumer behaviour in brown durable goods retailing and relationship between consumer behaviour and the point of sales place preference of brown durable goods
Kahverengi eşya dayanıklık tüketim mallarında tüketici davranışları ve tüketici davranışları ve yer seçimi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 219841
  2. Yazar: DİLŞAH ERTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVA YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmadaki amaç öncelikle kahverengi eşya pazarında tüketici davranış karakteristiklerini incelemek ve bu davranış karakteristiklerinin alım yeri seçiminde etkisini belirlemektir. Çalışmada önce satınalma davranış modelleri ,yaşam stili modelleri üzerinde durulmuş,tüketici davranışları,alım yeri seçimi konusunda belirleyici olan faktörler incelenmiştir. Kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır ve konular başlıklar altında sınıflandırılmıştır. Çalışmada veriler anket yoluyla,rastgele seçilmiş 300 kişiye dağıtılarak toplanmıştır. Ankette elde edilen bilgilerin çözümlenmesi SPSS15 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir.Anketin güvenirliğinin test edilmedsinde Alfa Katsayasından yararlanılmıştır. Ayrıca soruların alfa katsayısına ne derecede ve ne yönde etkide bulunduklarını saptayabilmek için ''değişken silindiği takdirde ölçeğin alfa katsayısı'' değeri hesaplanmıştır.Faktör ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Korelasyon analizi,t testi,varyans analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre,hedonik ve compulsive karakterlerin lüks alışveriş mağazalarını,utilitarian karakterlerin yetkili bayileri tercih ettikleri görülmüştür.Reseaarch shopper karakterlerinde spesifik bir tercihleri olmadığı,maksimum faydayı sağladıkları mağazaları tercih ettikleri görülmüştür. Hedonik ve compulsive karakterlerin mağazanın genel görünümüne,utilitarian ve research shopper karakterlerinde ürünlerin sunumuna önem verdikleri bulunmuştur. Bu çalışma kahverengi eşya sektöründe tüketici davranışları ve alım yeri arasındaki ilişkiyi incelemesi açısından literatüre katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, first we aim to discover consumer behaviour characteristics in brown durable goods retailing and the relation between these characteristics and point of sales preference.In the introduction, purchasing behaviour and lifestyle models have been explored, consumer behaviour and factors that affect point of sales preference were investigated.A comprehensive review of literature has been presented. Subjects were grouped under the titles.The research methodology employed is operationalized with a questionaire that has been carefully designed. This questionaire had been directed toward 300 convenience sampling group. SPSS 15 has been used for the statistical part of the study.For the reliability test of the questionaire, Cronbach?s Alfa multiplier was used. And also `If Item Deleted ?Croanbach?s Alpfa?? value was calculated. Factor and reliabilty analysis have been performed. Anova, T-Tests, correlation analysis have been performed.According to the results, hedonic and compulsive characters prefer to shop from luxury shopping malls, utilitarian characters prefer to shop from durable franchisers.Research shopper characters do not prefer a specific point of sale, prefer the places that they take maximum utility.Hedonic and compulsive characters give importance to stores physical properties, utilitarian and research shopper characters give importance to product presentation.This study contributes to the relevant literature by providing the relationship between consumer behaviours and point of sale place preference.