Employee perception of hrm in Turkish and foreign banks operating in Turkey
Türkiye?de faaliyet gösteren türk ve yabancı sermayeli bankalarda insan kaynakları yönetiminin çalışan tarafından algısı
- Tez No: 219842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren Türk ve yabancı sermayeli bankaların insan kaynakları yönetimi uygulamalarını ve bu uygulamaların verimliliğini araştırılmaktadır. Datalar 3 ayrı bankada çalışan 90 kişi tarafından toplanmıştır. Data toplamak için rastgele, farklı departmanlardan seçilen bu 90 kişiye 31 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. %100 geri dönüş elde edilmiştir. Çalışanlardan alınan anket sonuçları korelasyon ve çoklu regraston yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda bankaların menşeinin çalışanların insane kaynakları yönetiminden memnuniyetini direct olarak etkilediği ortaya çıkmıştır. Uzun dönemde yabancı sermayeli bankalarda insane kaynakları uygulamaları çok daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilirken Türk sermayeli bankalarda bu memnuniyet seviyesi daha düşük olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the application and efficiency of human resources management in local and foreign banks which are operating in Turkey. Data was collected from the sample of 90 employees in the banking sector. A questionnaire consisting of 31 questions was used for data collection, and of the 90 distributed questionnaires, 90 were returned yielding a response rate of 100%. Responses from the questionnaires were statistically analyzed with correlation and multiple regression analyses. As a result of the survey, the responses indicates that the origin of the bank has a directly impact on the management of human resource departments. Foreign banks are more successful about applying human resource management processes and keep employee satisfaction in the long run.