Türk havacılık sanayiinde Kayseri Uçak Fabrikası'nın yeri
The place of Kayseri aircraft factory in Turkish aviation industry
  1. Tez No: 219862
  2. Yazar: EMRE UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak: Türk havacılığının doğuşu, 19. ve 20. yüzyılda Türk havacılığının gelişim süreci, I. ve II. Balkan Savaşları, Trablusgarp Savaşı ve I.Dünya Savaşı süresince Türk havacılığının faaliyetleri hakkında kısa bir değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca Milli Mücadele Döneminde Türk havacılığının yeniden yapılandırılması ve uçak temini için yapılan faaliyetlere değinilmiştir.Çalışmanın temel konusu olan Kayseri Uçak Fabrikası'nın kurulması süresince geçirilen evrelerin üzerinde önemle durulmuştur. Türk Havacılık Sanayiinin doğuşu ve mili hava sanayiinin gelişimi sürecinde Alman Junkers firmasıyla temasa geçilmesinin ardından Türkiye'de bir tayyare fabrikasının kurulmasına dair anlaşmaların yapılması ve Junkers firmasının yaşadığı mali bunalımın, fabrikanın kurulması üzerindeki etkisinden detaylıca bahsedilmiştir. Ayrıca Kayseri Tayyare Fabrika'sında üretilen uçakların modelleri, özellikleri, fabrikanın bölümleri, fabrikanın kapatılma süreci ve kapanmasına etki eden faktörler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, first of all, briefly discusses the origins of Turkish aviation, the developmental process of Turkish aviation in the 19th and 20th century and the operations performed during the Balkan Wars I and II, the Battle of Tripoli and the World War I. Furthermore, it mentions the operations performed to supply aircraft and reconstruct Turkish aviation during the War of Independence.The study mainly focuses on the stages gone through during the establishment of Kayseri Aircraft Factory. It deals with the conclusion of the agreement to construct an aircraft factory in Turkey, after getting in touch with Junkers, a German aircraft company during the developmental process of national aviation industry and the influence of the financial crisis that Junkers had on the establishment of the factory in detail. In addition, the models of the aircraft manufactured in Kayseri Aircraft Factory and their features, the sections of the factory, the process of the shutdown of the factory and the factors which lead to the shutdown are cited.