Roma Hukuku'nda pactum'lar (anlaşmalar)
Pactums in Roman Law
- Tez No: 219863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT NURİ TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, pactum'lar (anlaşmalar) konusunu Roma Hukuku sözleşmeler sistemi ile incelemek ve günümüz hukukundaki kurumlarla ilişkisini ve katkılarını belirlemek suretiyle hukuki niteliğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada Roma Hukuku'nda pactum'ların borcun kaynakları arasındaki yeri belirlenmiş, şekli ve kurulması hakkında bilgi verilmiştir. Pactum'larla ilgili olarak Ius Civile'nin ilk dönemlerinde ve Ius Civile'nin gelişme dönemlerindeki yaklaşımlara yer verilmiştir. Ortaya konan bu yaklaşımlardan ve tanımlardan yola çıkılarak pactum'ların Türk Hukuku'nu ne ölçüde etkilediği tartışılmıştır. Ayrıca pactum'la yapılan hukuki işlemlerin çeşitleri açıklanmıştır. Bu hukuki işlemler Ius Civile `nin tanıdığı ek anlaşmalar (pacta adiecta), praetor pactum'ları (pacta praetoria) ve İmparatorluk Hukuku pactum`ları şeklinde tasnif edilmiş ve her birinin hukuki niteliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the subject of pactum with the Roman Law Contracts System and to put forward judicial quality to determine the relation and contributions of it among today's law institutions. In the study, in Roman Law the place of pactums among the sources of debt has been determined and form and information has been given about form and foundation about it. Concerning the pactums; approaches in the first and the development period of Ius Civile have been presented. Basing on these approaches and definitions, how much pactums affected Turkish Law has been discussed. The varieties of judicial procudure made with pactum have been explained. These judicial procedures were assorted as the addition contracts (pacta adiecta) approved by Ius Civile, praetor pactums (pacta praetoria) and emporer pactums (pacta legitima) and the judicial quality of each of them has been put forward.