Savunma ve havacılık sanayiinde yeni ürün geliştirme projelerinde risk yönetimi süreci başlangıç aşamasının analizi
Initial phase analysis of risk management for new product development projects at aerospace and defence industry
- Tez No: 407825
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde ürün geliştirmenin önemi çok artmış ve işletmelerin faaliyetleri içerisinde önemli yer tutmaya başlamıştır. Yüksek teknolojiye önderlik yapan ve dünyada en fazla büyümeyi gerçekleştiren sektörlerin başında gelen savunma ve havacılık, ürün geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Ülkemizde ise bu alanda hazır alımdan özgün ürünler geliştirme aşamasına geçilmekte olup, bu geçişle birlikte program yönetimi, konfigürasyon yönetimi, eş zamanlı mühendislik, Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge), satın alma, tedarik yönetimi, üretim, bilgi teknolojileri yönetimi gibi bir çok alanda yetkinlik kazanılırken, bir yandan da yeni riskler ve problemler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, yapısı gereği diğer sektörlerden bir çok farklılık gösteren savunma ve havacılık sanayii incelendikten sonra, sektörde yeni ürün geliştirme süreçlerinde ortaya çıkabilecek risklerle ilgili öngörüde bulunulmuş, risk hata türü ve etkileri analizi yapılmış ve projelere etkisi önemli görülen riskleri azaltmak için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Importance of product development increases fast nowadays and keeps a significant role in the activities of enterprises. As one of the most growing industry, which leads high technology, aerospace and defence industry has an important role in product development. In Turkey, there is a transition from purchasing of end products to development of ind…. products in this area. While new talents like program management, configuration management, concurrent engineering, R&D, purchasing management, production, information technologies are obtained by this improvement, a lot of risks and problems are faced. In this study, after analyzing aerospace and defence industry, which has significant differences some other industries, estimations are made for risks of new product development stages, risk failure mode and effects analysis is accomplished and some comments and recommendations are developed to reduce the risks, which are evaluated as important.