Edward Said'in eserlerinde emperyalizm ve oryantalizm ilişkisi
The relation of imperialism and orientalism in literatures of Edward Said
  1. Tez No: 219861
  2. Yazar: EZGİ GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Edward Said'in Eserlerinde Emperyalizm ve Oryantalizm ilişkisini konu edinmiştir. Edward Said'in eserlerinde bu konunun ele alınmasının nedeni, Said, yazılarında sadece oryantalizm üzerinde çalışmamış olup; oryantalizmin emperyalizm ile nasıl bir işlev kazandığının anlaşılmasına yardımcı olmuştur.Edward Said, oryantalizmi sömürgeciliğin keşif kolu şeklinde nitelendirirken, oryantalizm, emperyalizm gibi kavramların Avrupa'nın üstünlüğü esasına dayanan Batı sömürge kültürüne ait olduğunu belirtmiştir. Oryantalizmle önce ideolojik olarak bilgi üretilmektedir. Sonra da bu bilgiler emperyalizm aracılığıyla etkin hale getirilmektedir. Yani oryantalizm, emperyalizmin kendini gerçekleştirdiği bir alan yaratmaktadır.Bu çalışmada, oryantalizmin emperyalizm için nasıl bir zemin hazırladığı ve bu durumun sosyo-kültürel yapıya, kültürel değişime, kültürel çözülmeye nasıl etkide bulunduğu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the relation of Imperialism and Orientalism in literatures of Edward Said. The reasons of Edward Said for his focus on this issue in his literature are that Said did not only study on orientalism, but he also helped in understanding what kind of function is gained to orientalism through imperialism.Edward Said explains orientalism as a patrol for colonialism and states that the terms as orientalism and imperialism belong to Western colonial culture, which is based on precedence of Europe. Firstly ideological information is produced with orientalism. This means that orientalism creates an area for imperialism to implement itself.In this study, it is discussed what kind of a base is prepared by orientalism for imperialism and what effects on the socio-cultural structure, cultural changes, cultural resolution are observed by this way.