Roma sözleşmeler hukuku'nda kusur
Fault in Roman contractual laws
  1. Tez No: 846408
  2. Yazar: BETÜL YAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Roma sözleşmeler hukukunda kusur kavramını detaylı olarak incelemeyi amaçlayan bu çalışmanın ilk bölümünde Roma hukukunda sözleşmeden doğan sorumlulukta kusur kavramının açıklanmıştır. Roma İmparatorluğu'nun hukukla alakalı tarihi sürecinde önemli bir rol oynayan kusursuz sorumlulukta bu bölümde incelenmiştir. Kusursuz sorumluluğun bir türü olarak kabul edilen custodia sorumluluğu ve kusur sorumluluğunun türleri olan diligentia, dolus, omnis culpa ve utilitas (fayda prensibi) kavramları açıklanarak metodolojik açıdan Roma hukukunda kusur kavramı incelenmiştir. Bu bölümün temel amacı Roma hukuk sisteminde kusurun ve buna bağlı olarak değişkenlik gösteren hükümlerin metin tenkit yöntemiyle açıklanmasıdır. Kusurun, Roma sözleşmeler hukuku açısından incelenmesi üzerine yoğunlaşılan ikinci bölümde Roma hukukundaki farklı sözleşme türlerini analizci bir yöntemle açıklamaktadır. Akitleri sözlü, yazılı, aynî, rızai, isimsiz sözleşmeler ve pactumlar çerçevesinde değerlendiren bu bölümde, her sözleşme türü detaylı bir şekilde açıklanmış ve kusur unsurunun bu sözleşmeler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türk hukukunda yer alan kusur ve sorumluluk kavramları betimleyici bir yöntemle açıklanmaya çalışılmıştır. Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde yapılan bu açıklamalarda sorumluluğun kurucu unsuru olarak kusur, kast ve ihmal kavramlarının açıklanmasıyla detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümün temel amacı sözleşmeden doğan sorumlulukta kusurun önemini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The thesis intends to examine the concept of fault (culpa) and its influences in Roman contract law. The first chapter explains fault in contractual liability. It also examines the strict liability which played a substantial role in the legal historical process of the Roman Empire. The chapter also addresses the custodia liability, which is considered a type of strict liability, and methodologically examines the fault liability and its types which includes the concept of diligentia, dolus, omnis culpa, and utilitas. The main purpose of this chapter is to explain the culpa in Roman legal system and then the provisions that accordingly vary through applying to the text analysing method. The second chapter, which focuses on examining culpa within the scope of Roman contract law, engages with the different types of contracts through an analytical method. In this chapter that evaluates the contracts within the framework of the oral, written, real, consensual, anonymous contracts, and pactums, each type of contracts is comprehensively examined to identify the influence of the fault element on these contracts. The last chapter is sought to explain the concepts of fault and liability in Turkish law through a descriptive method. Within the scope of Turkish Code of Obligations, the concepts of fault, intent and negligence are thoroughly examined as the constituent element of liability. The main purpose of the last chapter is to refer to the substantial importance of the fault in contractual liability.