Köyde görev yapan sınıf öğretmenlerinin sorunları (Aydın ili örneği)
Problems faced by primary school teachers working in villages (Aydın province example)
- Tez No: 219870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ SARPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, günümüz şartlarında köylerde görev yapan sınıf öğretmenlerinin sorunlarını, öğretmen görüşlerine göre analiz ederek belirlemek ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmektir. Aynı zamanda bu çalışma ile göreve yeni başlayacak olan öğretmen adaylarının ne gibi sorunlarla karşılaşabileceklerini ve bu sorunların üstesinden nasıl gelebileceklerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Bu çalışmanın araştırma evrenini, 2007?2008 eğitim-öğretim yılında Aydın Merkez ve Kuşadası ilçeleri hariç olmak üzere tüm ilçelerin köylerinde bulunan ilköğretim okullarında görevli 776 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 482 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırmada elde edilen nicel veriler için ?Köy Öğretmeni Sorunları Anket Formu?, nitel veriler için ?Köy Öğretmeni Sorunları Görüşme Formu? araştırmacı tarafından hazırlanarak kullanılmıştır. ?Köy Öğretmeni Sorunları Anket Formu?nun güvenilirlik katsayısı ?=,9796 olarak bulunmuştur. Aynı zamanda anket, ?Araç-Gereç ve Onarım, Köy Halkıyla Etkileşim, Mesleki Memnuniyet, Rehberlik, Sosyal Etkinlikler, Çevresel Koşullar, Barınma ve Denetim? olmak üzere 8 boyuttan oluşmaktadır. ?Köy Öğretmeni Sorunları Görüşme Formu? ile ?Köy Öğretmeni Sorunları Anket Formu? birbirine paralel olacak şekilde hazırlanmış, görüşme formu aracılığıyla da ankette belirtilmeyen sorunların belirlenmesine ve sorunların nedenleri hakkında derinlemesine bilgi elde etmeye özen gösterilmiştir.Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi sürecinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney-U Testi ve çoklu karşılaştırma testleri (Scheffe, Tukey HSD, LSD) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to determine the problems of primary school teachers working in villages under present conditions through an analysis with their opinions and to offer solution recommendations for these problems. At the same time, with this study it?s aimed to set forth what kind of problems recently assigned teachers may face and in what ways they can deal with them.Research range of this study is composed by 776 class teachers employed at elementary schools in villages of all the districts except Central and Kuşadası District, in the course of 2007?2008 school year. Sampling of the study is composed by 482 primary school teachers.?The Problems of Village Teacher Questionnaire Form? was used for the quantitative data obtained with the research, and ?The Problems of Village Teacher Interview Form? was used for the qualitative data after being prepared by the researcher. Reliability coefficient of Village Teacher Questionnaire Form was calculated ?=,9796. Meanwhile, the questionnaire consists of 8 dimensions such as ?Tool-Requisite and Repair, Interaction with Village Community, Professional Pleasure, Guidance, Social Activities, Environmental Conditions, Accommodation and Supervision?.