Anadolu sahasına ait bir kıyâfet-nâme örneği üzerine inceleme
Analysis on the sample of kiyâfet-nâme belonging to Anatolian region
  1. Tez No: 219869
  2. Yazar: GÖKHAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NAHMEDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, istinsah tarihi ve müellif kaydından yoksun olan ?Kıyâfet-nâme? adlı el yazması eser altı bölüm halinde incelenmiştir.Birinci bölümde, çalışmamız neticesinde firâset ilmi hakkında ulaştığımız açıklayıcı bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde ise, Kıyâfet ilmi hakkında bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde, incelemeye konu olan Kıyâfet-nâme içerisinde hakkında hüküm bulunan uzuvların tasnifi yapılmıştır. Dördüncü bölümde, renklerin Türk kültüründeki bazı anlamlarına dikkat çekmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde eserde bulunan hükümlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Altıncı bölümde, eserin transkripsiyonlu tam metni verilmiştir.Sonuç bölümünde ise, firâset ve kıyâfet ilimleri ile kıyâfet ilmi çerçevesine yazılmış olan kıyâfet-nâmeler hakkında çalışmamız sonucunda varmış olduğumuz neticeler sunulmuştur. Çalışmamız kaynakça ve öz geçmiş ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
The manuscript work of art `?Kıyâfetname?? lacking date of inseption and author records is analysed in 6 chapters in this study.Explanatory information concerning Firâset enlightenment is presented as a result of our studies in the first chapter. And in the second chapter, we give information about Kıyâfet enlightenmet. The organs that are mentioned in the `?Kıyâfetname?? are classified in the third chapter. The fourth chapter is about the evaluations of judgements in the literary work.the transcription of work is given in the fifth chapter. The transcription of text is in the sixth chapter.In the conclusion part, the consequences that we found about Kıyâfetnames which are written in the framework of Firâset and Kıyâfet enlightenments are presented. Our study ends with bibliography and curriculum vitae.