Van'da 1950-1970 yılları arasında meydana gelen sosyo kültürel dönüşümlerin kadın olgusu üzerine etkileri
This study which we carried out on the effects of socio-cultural changes on women between the years 1950-1970 in Van,
- Tez No: 219902
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
 - Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'nin Doğu illerinden biri olan ?Van'da 1950-1970 Yılları ArasındaMeydana Gelen Sosyo Kültürel Dönüşümlerin Kadın Olgusu Üzerine Etkileri? adlıaraştırmamız; giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Van ilinin ?Aile Yapısı? ele alınmıştır. Doğu Anadoluillerine özgü olan daha çok geleneksel geniş aile yapısının karakteristik özelliklerigörülmüştür. Aile içi ilişkilerden, evlenme, boşanma, çok eşlilik gibi konuları elealınmıştır.İkinci bölümde, ?Kadın Eğitimi? erkek eğitimi ile karşılaştırılmıştır. 1950-1970 yılları arasında kadın eğitiminde ilkokul, ortaokul, lise, mesleki ve teknikliselerdeki okulda okuyanlar ve diploma alanların durumları tablolar haline getirilmişve kadın eğitiminde belirgin bir artışın olduğu görülmüştür.Üçüncü Bölümde ise ?Kadın İş Gücüne Katılım? konusu ele alınmış vedetaylı olarak açıklanmıştır. 1950 yılından 1970 yılına kadar geçen zamanda yıllaragöre kadın işgücüne katılımda bir azalma görülmüştür. Kadının çalışma hayatındakizorlukları, koşulları ve nedenleri üzerinde durulmuştur.Yapılan bütün bu taramalar 5 yıllık verileri yansıtan tablolar halindedüzenlenerek tezin içinde yer alması sağlanmıştır.Bu araştırmada Cumhuriyet'in kurulması ile birlikte meydana gelenreformların yansımalarını gözler önüne sermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which we carried out on the effects of socio-cultural changes onwomen between the years 1950-1970 in Van, Turkey, consists of anintroduction andthree parts In the first part, the family structure in Van was examined. The familystructure was found to be based on traditional elements peculiar to the eastern citiesof Turkey. In the chapter, issues like domestic relationships,marriages, divorces andpolygamy were examined.In the second part, the education of women and education of men werecompared.The results concerning the numbers of women attending primary andsecondary schools, lyces, vocational and technical schools between the years 1950-1970 were presented in a table; A considerable increase was recorded in the numberof educated women.In the third part, ?women?s participation to work life? was examined andwas explained in detail. A decrease was seen in the number of working women from1950 to 1970. The reasons of this decrease were examined in detail.All the data obtained from a five-year period were given in tables in thethesis.The study was designed to show the results of the reforms after thedeclaration of the Republic.