Van Gölü Güneydoğu kıyılarında Gevaş ile Deveboynu yarımadası arası kıyı kesiminde antropojen faaliyetlerin rölyefe etkisi
The effect of anthropological events to relief happenning on the southeast coast of Van Lake ,Gevas and the Deveboynu peninsula
  1. Tez No: 219916
  2. Yazar: ADNAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Doğu Anadolu Bölgesi'nin Doğusunda Van İl sınırları içinde yer alan araştırma alanı Van Gölü'nün güneydoğusunda yer almaktadır. Kuzeyinde Van Gölü , Güneyinde sıra dağlar , doğusunda Gevaş yerleşim birimi ve batısında Deveboynu yarımadası bulunur.Bölge Arap Plakası'nın Avrasya Plakası altına dalarak , aradaki okyanusu kapatması sonucu başlayan kıta-kıta çarpışması ile oluşmaya başlamıştır.Yaklaşık 2.5 milyon yıl önce başlayan bölge kıvrımlanması , buna bağlı olarak bugünkü Muş Ovası'ndan Van Havzasına kadar uzanan bir çöküntü alanı meydana getirmiştir.Çalışmada araştırma sahasının öncelikle jeolojik , jeomorfolojik , klimatik, floristik ve toprak özellikleri verilmiştir.Daha sonra bütün bu etmenler göz önünde bulundurularak antropojen faaliyetlerin rölyefe etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The investigation place which is east of eastern Anatolia Region and in the borders of Van is sitvated at the southwest of lake Van.The North of it is lake Van , the South is mountain range , on the east Gevaş gettlement and on the west is Deveboynu Peninsula.The region was started to be formed with the callison of continent to continent as a result of Arabic Plate coming under of eurasia plate and clasing the ocean in between .Accordance to that , the regional twist which started almost 2.5 million years ago caused a subsidance area from today?s Muş Plain to Van basin.