Jack London'ın yapıtlarında koşullara en uygun olanın hayatta kalması
Survival of the fittest in Jack London's novels
  1. Tez No: 219976
  2. Yazar: PINAR KARAKUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT CERCİŞ TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Jack London, Amerikan edebiyatına kırk yıllık yaşamı boyunca birçok yapıt vermiştir ve yalın, gerçekçi anlatımı ile yeni bir boyut kazandırmış bir yazardır. Karl Marx, Darvin ve Spencer'in eserlerinden etkilenen Jack London yaşadıklarının etkisi ile de yazdığı romanlarda hayatta kalma mücadelesine yer vermiştir. Jack London'a göre ancak koşullara en uygun olan canlılar var olabilmektedir. Yani bir canlının hayatta kalabilmesi koşullara uyum sağlamasına bağlıdır. Taşınması gereken özellikler durumlara göre farklılıklar gösterir. Her özellik her durumda karaktere güç sağlamaz.Jack London'ın incelediğim romanlarında karakterlerin hayatta kalmasını sağlayan birçok etmen ile karşılaştım. Ancak bu etmenler yukarıda da belirttiğim gibi her koşulda geçerli değildir. Örneğin para, şehir yaşamında oldukça önemli bir güç etmeniyken vahşi yaşamda paranın hiç önemi yoktur ve karaktere fazla bir ayrıcalık katmaz. Ancak bazı güç etmenleri de her şartta canlıların hayatta kalmasında etkilidir. Örneğin şans böyle bir etmendir. Şanslı olanlar, hayatta kalma mücadelelerini verirken zor durumda kaldıkları her an kendilerini kurtaracak bir yol bulabilmektedir. Sıralamak gerekirse akıllı olmak, başarılı olmak, hızlı olmak, fiziksel olarak güçlü olmak, çevik olmak, paralı olmak, silahlı olmak, başarılı olmak, dikkatli olmak, sabırlı olmak, şanslı olmak, sayıca üstün olmak, arzulu olmak, yetenekli olmak, yararlı olmak gibi etmenler karakterlerin hayatta kalmasını sağlayan güç etmenleridir. Bu özellikleri taşıyan karakterler hayat mücadelelerinde avantajlı olurlar ve bu özellikleri sayesinde hayatta kalabilmişlerdir.Hayatta kalma mücadelesinin bir diğer yönü de vardır ki taşıdıkları özellikler dolayısıyla mağlup olan kişiler. Gücün karşıtı, güç kırıcı sayılan özellikleri taşıyan karakterler var olma mücadelesinin kaybeden tarafıdır. Gücün düşmanı olarak karakterlerde karşımıza çıkan özellikler şunlardır: alkole bağımlılık, fiziksel anlamda zayıflık, yaşlı veya hasta olmak, dikkatsizlik, değersizlik, yalnızlık ve zenci olmak.Sonuç olarak hayat bir var olma yarışıdır ve bu yarışta ancak koşullara en uygun olanlar hayatta kalabilir.
Özet (Çeviri)
Jack London was a writer of several masterpieces during his forty years of lifetime whose lean and realistic style created a new dimension in the US literature. Inspired by creations of Karl Marx, Darwin and Spencer, Jack London wrote about struggle for existence in his novels under heavy influence of his lifetime experience. According to Jack London, creatures who fit to conditions will survive. In other words, for a creature, its existence depends on its adaptability. Features to be possessed of are different for each situation. Not every feature provides strength in every situation.In the novels of Jack London that I researched, I recognized several factors that make the characters to survive. However, these factors are not effective in every situation. For instance, although money is a powerful strength factor in urban life, it wields no power in wild life. Yet, some factors always have influence on character?s survivability. Luck is one of such factors. Lucky ones can find an exit route in every difficult situation they face during their struggle for existence. With the order of importance, to be smart, successful, fast, strong, agile, wealthy, careful, patient, lucky, outnumbered, ambitious, gifted, useful are strength factors that make the character to survive. Characters possess these features are favorable in their struggle for existence and they will survive.On the other side of struggle for existence, there are the ones who fail. Characters who possess factors called strength breaker or anti-strength are the losers of struggle for existence. Anti-strength features that are observed in the characters are addiction to alcohol, feebleness, being old or diseased, recklessness, insignificancy, solitude and being Negro.Consequently, life is a struggle for existence and in this struggle only the fittest will survive.