Oto hırsızlığı ve otodan hırsızlık suçlarının ortaya çıkmasında konum temelli faktörlerin rolünün incelenmesi: Ankara ili örneği
The analysis of situational factors appears in theft of and from cars crimes: Ankara city sample
  1. Tez No: 219990
  2. Yazar: SERHAT BÜYÜKYILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tarihsel süreç içerisinde insanlar suçun mağduru olmaya başladıklarındakendilerini ve yakınlarını suçtan korumak için çeşitli önlemler geliştirmeyebaşlamışlardır. Suçu önlemenin en iyi yolunun suça verilecek bireysel karşılıklarolduğu düşünceleriyle başlayan bu süreç, zaman içerisinde toplumlardakurumsallaşmanın artmasıyla daha plânlı bir yapıya kavuşmuştur. 20.yy'da sosyolojive psikoloji bilimlerindeki gelişmeler, suç önleme düşüncelerinin artmasına veçeşitlenmesine sebep olmuştur.Günümüz suç önleme stratejilerinden biri olan Konum Temelli Suç Önleme(KTSÖ) ile, varolan suç işleme fırsatlarının azaltılarak, failin göğüslemek zorundaolduğu risklerin artırılması, dolayısıyla suç olayının meydana gelmesinin önlenmesiamaç edinilmektedir.Bu araştırmanın amacı, KTSÖ'nin ortaya koyduğu konum temelli faktörler ileülkemizde meydana gelen oto hırsızlığı ve otodan hırsızlık suçlarının ilişkisini ortayakoymaktır. Bu maksatla, J.Gn.K., EGM ve ilgili kurumların istatistiklerinden ve busuçlarla mücadelede görev yapan toplam 40 kolluk personelinin görüşlerindenfaydalanılmıştır.Çalışma sonucunda ülkemizde meydana gelen oto hırsızlığı ve otodanhırsızlık suçlarının oluşumunda konum temelli faktörlerin önemli bir rolü olduğubulunmuştur.Mülakatlara dayanılarak belirlenen sonuçlar ve personelin fikirlerinden defaydalanılarak çözüm önerileri sunulmakta ve daha etkin bir mücadele için zekice vepratik önlemler almayıp, insanların bu suçları işlemesine fırsat yaratıp, sonra daadalet sisteminin suçluları yakalayıp, cezalandırmasını beklemekten daha üstün birdüşünce olan suç önleme teknikleri sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the world history, for as long as they have been victimized, people havebegun to develop measures to protect themselves and their relatives from crime. Thisprocess began with the idea as the best way to prevent crime would be individualresponses to crime. As communities have developed, this process has become moreplanned. Some developments occurred in psychology and sociology sciences in thetwentieth century, caused a great deal of change in crime prevention ideas.Situational Crime Prevention, one of today?s crime prevention strategies,assumes that crime can be prevented by reducing the opportunity and increasing therisks perceived by the potential offenders.The aim of this reseach is to find the relation between situational factorsclaimed by Situational Crime Prevention Theory and theft of and from cars occurringin Turkey.At the end, both statistics and the information gathered from police andgendarmarie authorities demonstrated that, in Turkey, there is a relation betweensituational factors and theft of and from cars.This study presents results and suggestions to the problems which aredetermined according to the interviews. As a result, it is suggested that the crimeprevention measures are clearly superior to letting people steal and than waiting forthe criminal justice system to clear up and punish them, are written down.