Ulusal güvenlik açısından öteki gereksiniminin analizi
Analysis of need to have other for national security
- Tez No: 219998
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Tarih, Psychiatry, Psychology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ulusal güvenliğin her geçen gün öneminin artması bu alanda yapılançalışmaların artmasına neden olmuştur. Ulusal güvenliğin sağlanmasında en temelunsurun insan olduğu ve insan için de en önemli unsurun kimliği olduğu düşüncesi ileyapılan bu çalışmada öncelikle insanın bebeklikten itibaren kimliğinin oluşumu vegelişiminde ?öteki?nin önemi ?İçe Alınmış Nesne İlişkileri Kuramı? çerçevesindeanlatılmıştır.İkinci bireyleşme olarak da adlandırılan ergenlik çağında; ulusal kimliğinoluşma süreci, bu süreçte ?öteki? ile ilişkinin önemi, süreç esnasında kullanılan bazısavunma düzenekleri ve öteki ile ilişki kurulamaması sonucunda ortaya çıkansakıncalara değinilmiştir.Ulusal kültürler de ?öteki? ile ilişkiye girerek gelişir ve ilişki sonunda uygarlıkmeydana gelir. Ulusların kültürlerinden kaynaklanan değerler nedeniyle öteki ileilişkileri rekabet edici veya yok edici olabilmektedir. Bu ilişkinin çeşidini belirleyenetkenler arasında seçilmiş travma ve seçilmiş zaferler önemli bir yer tutar. Türkleröteki ile rekabet edici ilişkiyi seçerken Avrupalılar yok edici ilişkiyi seçmişlerdir.15 nci yüzyıldan sonra Avrupalılar kötüleri dışsallaştırma için kendilerineseçilmiş travmalar yaşatan Türkleri kullanmışlardır. Mustafa Kemal Türk kültürünügeliştirmek ve Avrupalılar tarafından ?kötü?leri dışsallaştırma için kullanılan TürklereTürklük bilinci ve gurur duyacakları Türk kimliği vermek için Avrupa kültüründenfaydalanmıştır. Atatürk, ?Türk kültürünü çağdaş uygarlık seviyesinin üstüneçıkaracağız? diyerek, öteki ile rekabet edici ilişkiyi seçmiştir.Uluslar, ulusal kimliklerinin bütünlüğünü korumak amacıyla kültürlerindebulunan ?kötü?leri bilinç dışı olarak başka uluslara dışsallaştırırlar. Atatürk tarafındanbaşka bir amacın ifadesi olarak dile getirilen ve daha sonra Türkiye'nin dışpolitikasının temel siyaseti haline getirilen Yurtta sulh cihanda sulh vecizesi Türkkimliğine zarar vermektedir. Bu sözden kastedilen asıl amaç ve bu doğrultuda yapılançalışmalar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing importance of national security get increased the studies in thisfield day by day. In this study, carried with the thought that the basic factor is humanfor national security and for human the most important factor is identity, thesignificance of“other”in process and progress of the identity from infancy are framedwith“internalized object relation theory”.The process of forming of the national identity, the importance of relation with“other”in this process, defensive mechanisms applied in the course of process andemergent troubles as a result of failing in relation with“other”is explained inadolescence period named also as second individuation.National cultures flourish by means of relation with“other”too and socivilizations exist. Because of values emanating from nations' cultures, their relationswith“other”can be competitive or devastating. Amongst the factors, determining thekind of relation, chosen traumas and victories are vitally important. Europeans chosedevastating relation while Turks choosing the ?other?, competitive relation.After 15. century, Europeans used Turks, causing them to experience chosentraumas, for the sake of“externalization of bad.”M.Kemal benefit from Europeanculture to get developed Turk culture and to gain Turks, externalized by Europeans,Turk identity giving them honour and conscious of being Turk. Atatürk chose thecompetitive relation with“other”by saying“We will raise Turk culture abovecontemporary civilization level.”Nations unconsciously externalize“bad”, existing in their own cultures, to theother nations for the purpose of preserving unity of their own national identities.“Peace in the country, peace in the world.”saying of Atatürk, expressed for differentaim and then had the main policy of Turkey's foreign political policy, damages Turkidentity. It has been pointed out the main intend of this expression and studies,carried out, accordingly have been manifested.