Irak'taki silahlı direniş hareketinin düşük yoğunlukta çatışma kavramı çerçevesinde incelenmesi
Analyisng of the Iraq insurgency within framework of the low intensity conflict concept
- Tez No: 219997
- Danışmanlar: DR. HALDUN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezin temel hedefi, günümüz uluslararası politikasının ana gündem maddelerinden biri olan Irak Silahlı Direnis Hareketi'nin, 2006 yılına kadar olan süreçte hedefleri dogrultusunda basarılı olup olmadıgını sorgulamaktır. Bu sorgulamaya esas teskil eden direnis hareketinin incelenmesi, düsük yogunlukta kavramı çerçevesinde yapılmıstır. Bu amaçla çalısmanın ilk bölümünde düsük yogunlukta çatısma kavramı açıklanmıstır. Çalısmanın ana bölümleri olan ikinci ve üçüncü bölümlerde direnis hareketi incelenmesinin ardından son bölümde direnis hareketinin potansiyeli ve zafiyetleri ortaya konarak hedefleri yönündeki basarı durumu degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work is to make an assesment on how successful is Iraqi insurgency with respect to its goals. For this assessment, nature and the extent of the Iraq insurgency is analysed within framework of low intensty conflict concept. In the first chapter, the low intensity conflict is explained. After the insurgency is analysed in the second and the third chapters, findings from analysis and assessment on the success of Iraq insurgency are demonstrated in the last chapter.