Masa başında uzun süreli çalışan bireylerde farklı sandalye tiplerinin gövde kaslarının aktivasyonları üzerindeki etkileri
The effect of different chair types on trunk muscle activation in individuals who work seated for long terms
- Tez No: 590850
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, farklı sandalye tiplerinde (ergonomik ve standart ofis sandalyeleri) bireylerin kas aktivasyon miktarlarındaki farklılıklarını belirlemek için planlandı. Çalışmaya masa başında günde en az 2 saat vakit geçiren 15 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların alt torasik erektör spina (TES), multifidus (MF), transversus abdominus (TrA), internal ve eksternal oblikler (IO ve EO) , üst trapez (ÜT), orta trapez (OT) ve rektus abdominus (RA) kaslarının aktivasyon miktarını değerlendirmek için yüzeyel elektromyografi (yEMG) cihazı (Noraxon, USA, Inc, Scottsdale, AZ) kullanıldı. Katılımcılar, masa başında bilgisayarda yazım görevini yerine getirirken değerlendirildi. İki farklı sandalye değerlendirilmesi 1'er hafta arayla yapıldı ve değerlendirme sırasında bireylerden alışmış oldukları çalışma postürünü sürdürmeleri istendi. EMG kaydı 1 saat boyunca alındı. Analize ilk 10 dk ve son 10 dakika dahil edildi. İki sandalye tipi arasındaki farkın belirlenmesi için“Wilcoxon Testi”kullanıldı. İlk 10 dakikada iki farklı sandalye tipindeki EMG aktiviteleri karşılaştırıldığında; TES kasında % Maksimal İstemli İzometrik Kontraksiyon (MİK) bakımından fark varken (p0.05). Analiz sonucuna göre ergonomik sandalyedeki TES kasının aktivasyon seviyesinin standart sandalyeye göre daha yüksek olduğu saptandı. Son 10 dakikada iki farklı sandalye tipindeki EMG aktiviteleri karşılaştırıldığında IO kasında %MİK bakımından fark varken (p0.05). Bu sonuçlarla ergonomik sandalyedeki IO/TrA kaslarının aktivasyon seviyesinin standart sandalyeye göre daha yüksek olduğu görüldü. Ayrıca ergonomik sandalyenin standart ofis sandalyesine göre TES ve IO/TrA kaslarının aktivasyonunu beklendiği şekilde artırdığı ancak bu aktivasyonu uzun süre devam ettiremediği görüldü. Bu sonuçlar doğrultusunda ofis çalışanlarına gövde kaslarının aktivasyonunu daha yüksek tutmak ve omurga problemlerini önlemek adına kısa periyotlar ile çalışmalarını ve sık mola vermelerini önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the differences in muscle activation levels in individuals while seating in different chair types (ergonomic and standard office chairs). The study included 15 participants who worked in a seated posture for at least 2 hours per day. The activation of the participants' lower thoracic erector spina (TES), multifidus (MF), transversus abdominus (TrA), internal and external obliques (IO and EO), upper trapezius (ÜT), middle trapezius (MT) and rectus abdominus (RA) muscles were assessed with the surface electromyography (yEMG) device (Noraxon, USA, Inc. Scottsdale, AZ). The assessments were performed while performing a typing activity on computer. The assessments were performed with two different chairs with a one-week interval between the two assessments. During the assessments, the participants were asked to continue their habitual work posture. The EMG was recorded for 1 hour. The first 10 minutes and the last 10 minutes of the EMG recordings were included in the analysis. The“Wilcoxon Test”was used to determine the difference between two chair types. When the EMG activity for the two different chair types were compared for the first 10 minutes; a difference in % Maximal Voluntary Isometric Contraction (MVC) in the TES muscle was observed (p 0.05). According to the results of the analysis, the activation level of the TES muscles was found to be higher in the ergonomic chair when compared to the standard chair. When the EMG activity for the two different chair types were compared for the last 10 minutes; it was found that there was a difference in %MVC in the IO/TrA muscle (p 0.05). According to this result, the activation level of IO/TrA muscles in the ergonomic chair was higher than in the standard chair. As a result of this study, it was seen that the ergonomic chair expectedly increased the activation of TES and IO/TrA muscles compared to the standard office chair but, this activation could not be maintained for a long time. Therefore, based on these results, we suggest that office workers should work for short periods and have frequent breaks in order increase the activation of the trunk muscles and prevent spinal problems.