Personelin öğrenen örgüt algılamalarının örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisi
The effect of learning organization perception to organizational citizenship behaviors
- Tez No: 220002
- Danışmanlar: DR. H. NEJAT BASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde, örgütlerin verimliligini ve etkililigini artırmak için birçokkonuda arastırma yapılmaktadır. Bu arastırmaların büyük bir kısmı örgütsel yapıve davranıslarla ilgilidir. Örgütsel yapı ve davranıs konularının birlikteincelendigi bu çalısmada, Kara Kuvvetleri Komutanlıgı'nın kıt'a, karargah vekurumlarının örgüt yapısının ögrenen örgüt olma seviyeleri arastırılmıs; buseviyenin örgütte sergilenen örgütsel vatandaslık davranısı ile iliskisiincelenmistir.Özellikle son onbes yıl içinde yasanan büyük ekonomik, sosyal veteknolojik degisimler, örgüt yapılarının da eskisinden daha fazla esnek, organikve adaptasyon yetenegi yüksek bir sekle dönüsmesini zorunlu kılmıstır. Bugüngelinen noktada, paylasımcı sistemleri, çalısanların güçlendirilmesini ve inisiyatifsahibi olmasını, takım halinde sürekli olarak ögrenmeyi, diyalogu ve destekleyiciliderligi içeren ögrenen örgütler, hızla degisen çevre ile bas etmek için iyi birseçenek gibi gözükmektedirler.Çalısanların biçimsel rollerinin ötesinde, herhangi bir emir ya datalimata dayalı olmadan sergilenen ve örgüte katkı saglayan davranıslar olaraktanımlanan örgütsel vatandaslık davranısları, örgütü yıkıcı ve istenmeyendavranıslardan koruyarak, örgütün verimliligini ve performansını artırıcı etkileresahiptirler. Örgütlerin degisen çevre kosullarında görev yapma zorunlulugu hergeçen gün daha hayati bir konu oldugundan, kendi istekleri ile örgüte daha fazlakatkı yapan çalısanlara olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu nedenle, KaraKuvvetleri'nde de personelin örgütsel vatandaslık davranıslarını artırıcı bir yapıkurulması önem kazanmaktadır.Arastırmada elde edilen bulgular, personelin ögrenen örgüt algılamalarıile sergiledikleri örgütsel vatandaslık davranısları arasında aynı yönde güçlü biriliski oldugunu ortaya koymustur. Örgüt yapısı ögrenen örgüte dönüstükçe,örgütsel vatandaslık davranısı sergileme oranı da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, a lot of studies are conducted to increase the productivity andeffectivity of organizations. Many of these studies are about organizationalconstruct and behavior. In this research which is about both organizationalconstruct and behavior, Turkish Army?s level of being a learning orgsanizationand the correlation between this level and organizational citizenship behaviorare searched.Economic, social and technological changes in last fifteen yearsforced the organizations to change their constructs to more flexible, organicand adaptive forms. In today?s world, the learning organizations that haveembedded systems, empowered employees, continuous and team learning,dialogue and supportive leadership might be good alternatives.Extra-role and voluntary organizational citizenship behaviors protectthe organization from destructive actions and icrease the productivity andperformance of it. Everyday the necessity of an organization that can make itsduty in a changing environment is being more vital,and so, the worker whomakes contribution to his job volunteerly is more essential. Because of thatreality, an organization construct that increases the organizational citizenshipbehavior is very important for Turkish Army.The findings show a very strong relation beetween people?s learningorganization perceptions and their organizational citizenship behaviors. If theconstruct is turned to learning organization, the rate of organizationalcitizenship behavior exhibition will increase.