Gelecek 20 yılda teknolojide beklenen gelişmelerin deniz harbi ve istihbaratına etkileri (Teknoloji öngörüsü sonuçları üzerine kurulu senaryo çalışması)
Effects of expected technological develeopments on future naval warfare and intelligence (A scenario study based on the results of technology foresight)
- Tez No: 220003
- Danışmanlar: DR. ERDAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalısmasında, teknoloji öngörüsünün ne oldugu, hangi yöntemlerleyapıldıgı, yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarının neler oldugu, sonuçlarından nasılfaydalanılabilecegi ile silahlı kuvvetlerde uygulanabilirligi arastırılmıstır. Ayrıcateknoloji öngörüsünün ?tercih edilen gelecek? kavramıyla iliskisi üzerinde durulmusve uzun vadeli stratejik planlamalarda dikkat edilmesi gereken hususlar tezin amacıdogrultusunda ortaya konulmaya çalısılmıstır.Müteakiben, TUBTAK koordinatörlügünde yapılan Vizyon 2023 teknolojiöngörü çalısmasının Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Delphi anketi sonuçlarıesas alınarak, teknolojide beklenen gelismelerin deniz harbi ve istihbarat ortamınaetkileri konusunda, beyin fırtınası ve senaryo teknikleri bir arada kullanılarak,gelecege iliskin senaryo ifadeleri olusturulmustur. Bu senaryo ifadeleri 3 kisilik biruzman grubu tarafından genellestirilerek, gelecegin deniz harbi ve istihbarat ortamıtasvir edilmeye çalısılmıstır.Bu çalısmada kullanılan yöntem, öneriler kısmında izah edilmis ve TSKbünyesinde teknoloji öngörüsü sonuçlarının uzun vadeli stratejik kararlaradönüstürülmesinde ve gelecek senaryoları olusturulmasında kullanılabilecek birmodel olarak önerilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study the following subjects are mainly inquired: what is technologyforesight, which metodologies are used, what are the advantages and thedisadvantages of the methods, how can take advantages of technology foresightoutcomes and applicability of technology foresight in military forces. Besides, inaccordance with the thesis, relationship between technology foresight and ?intendedfuture concept? is analised and the subjects that should pay care during long termstrategic planing are tried to bring up.Successively, statements of scenario concerning the future with the respectto the effects of expected technological developments on naval warfare andintelligence environment were formed by using brain storming and scnario technicson the base of the results of defence, aviation and aerospace industry DelphiQuestionnaire of ?Vizyon 2023 Technology Foresight Study? which was done underthe coordination of TUBTAK in 2003. The statements in this scenario expressionswas illustrated by a three-specialist grup in order to describe the future naval warfareand intelligence enviroment related with the aim of the thesis.The method used in this thesis, explained in the conculusion chapter, weresuggested as a model on creating long term strategic decisions and future scenariosby using the results of technology foresight for Turkish Army Forces future navalwarfare and intelligence concept studies.