Kurum çalışanlarının öğrenen örgüt algılarının iş tatmini ve örgütsel güven algıları üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Sağlık Bakanlığı örneği
Investigation of the effects of learning organisation perceptions of employees on the job satisfaction and perception of organisational trust: The case of ministry of health
  1. Tez No: 598441
  2. Yazar: ERKİN ARTANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında çalışan personelin, öğrenen örgüt algılarının, iş tatminleri ve örgütsel güven algıları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli tarama modellerinden genel tarama modelidir. Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı'nda çalışan 5414 personel bu araştırmanın evrenini, örneklemini ise, 379 kişi oluşturmaktadır. Anket formu, kurumdaki çalışanların demografik özelliklerini belirleyen 7, Öğrenen Örgüt Algılarını ölçen 42, İş Tatminlerini ölçen 20, ve Örgütsel Güveni ölçen 43 soru olmak üzere toplamda 112 sorudan oluşmaktadır. Bu çalışmada, bağımsız değişken olan öğrenen örgüt ile bağımlı değişkenler iş tatmini ve örgütsel güven arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Yine bağımlı değişkenlerin her bir boyutunun, bağımsız değişkenin her bir boyutu üzerindeki etkilerinin ayrı ayrı olarak belirlenmesi amacıyla, regresyon analizinden faydalanılarak basit doğrusal regresyon analizi uygulanması yapılmıştır. Araştırmada; cinsiyet, medeni durum, yaş, kurumda 6-10 yıl ve 1-3 yıl çalışanlar tarafından öğrenen örgütte iş tatmini ve örgütsel güven boyutlarına katılım düzeyleri açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmamaktadır. Bakanlık çalışanlarının iş tatminlerinin arttırılması için öğrenme ortamlarının geliştirilmesi gereklidir. Bu bağlamda formel ve informel öğrenme ortamlarının oluşturulması, teknolojik yeterliğe sahip konuma getirilmesi önemlidir. Bu bağlamda gerekiyorsa dışarıdan danışmanlık ve eğitim desteği alınmalıdır. Bu konuda beraberinde öğrenen örgüt ortamı da oluşturmak maksadıyla hizmet içi eğitimler düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of the personnel working in the Ministry of Health on the perceptions of the learning organization, job satisfaction and organizational trust perception. The model of the study is the general screening model from the screening models. The universe of the research; 5414 personnel in Ministry of Health Central Organization and 379 personnel in the sample constitutes. The total of survey consists of 112 questions, 7 of which determine the demographic characteristics of the employees in the institution, 42 of which measure the learning perception of perceptions, 20 of which measure job satisfaction, and 43 of which the questions that measure organizational confidence. In this study, correlation analysis was used to determine the relationships between the independent variables, the learning organization and dependent variables, job satisfaction and organizational trust. In order to determine the effects of each dimension of the dependent variables on each dimension of the independent variable, simple linear regression analysis was performed by using regression analysis. In the study; There was no statistically significant difference in terms of gender, marital status, age, organizational satisfaction and organizational confidence levels in the organization which was learned by the employees for 6-10 years and 1-3 years. In order to increase job satisfaction of ministry employees, development of learning environments is necessary. In this context, it is important to establish formal and informal learning environments and to bring them into a position with technological competence. External counseling and training support should be taken if necessary and in-service trainings should be organized in order to create an organizational environment that learns in this subject.